Kamu Müteahhitlerine Hayal KırıklığıMaliyetleri yüzde 500'lere varan oranlarda artan kamu müteahhitlerine hükümetin yüzde 15 ile yüzde 25 oranında ek fiyat farkı vermesi sektörde hayal kırıklığına yol açtı. Bu fiyatlarla müteahhitlerin ayakta kalamayacağını belirten Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) Başkanı Servet Arslan, “Birileri artık bizim gözümüze de baksın” dedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Servet Arslan, enflasyon yüzde 70'ken verilen yüzde 10 ilave fiyat farkının beklentilerin çok altında kaldığını, sorunların halının altına süpürüldüğünü söyleyerek, “Birileri artık bizim gözümüzün içine baksın. Biz iş üretiyoruz. İdarecilerin, ‘eski kazandıklarına saysınlar' söylemi iyi niyetli değil. Bu en uzun süreli ve müdahalesi en geç olan kriz.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Bir ticaret odası yöneticisi de “Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, ‘Bütçede para yok, bir de sizi düşünemeyiz' dediler. Bizim batmamızı izleyecekler.” dedi. 

Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel ise bu fiyat farkı ödemeleriyle müteahhitlerin ayakta kalmasının çok zor olduğunu belirtti. Katsayının 0.90'dan 1.00'e çıkarılmasının yüzde 11'lik bir zam farkı anlamına geldiğini belirten Adıgüzel, “İnşaat malzemelerine gelen zamlar yüzde 300-400, fiyat farkı yüzde 11. Bütün fiyat farklarını üst üste koysanız yüzde 15-25 fiyat farkı gelmiş oldu. Bu sektör nasıl ayakta duracak?” diye sordu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.