Kanal İstanbul Çalıştayı Başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen, Kanal İstanbul projesinin bütün detaylarıyla ele alınacağı Kanal İstanbul Çalıştayı, İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Çalıştayda; “Kanal İstanbul’un ekonomi politiği”, “Mekansal planlama, şehircilik ve ulaşım”, “Çevresel boyut, su ve ekoloji”, “Toplumsal boyut ve katılım”, “Hukuki çerçeve ve güvenlik”, “Afet riski ve depremsellik”, “Kültürel miras” ile “İklim ve ekoloji” başlıkları üzerinden Kanal İstanbul projesi tartışılacak.

Gürkan Akgün, İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı

Çalıştayın açılışında İBB, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün “Kanal İstanbul’un Dünü Bugünü” başlıklı bir sunum yaptı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Akgün'ün ardından kürsüye gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşmasında "Kanal İstanbul, tartışmadan, emin olmadan harekete geçilemeyecek kadar önemli bir konu. İstanbul’un coğrafyasını değiştirecek. Kanal İstanbul’u gündeme getirenlerin buna neden mecbur olduğumuzu anlatmak, toplumu ikna etmek zorunlulukları vardır." dedi.

Ekrem İmamoğlu

Çalıştayın açılış töreninde konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bu İstanbul’a ders verme eylemidir. 20 milyar dolar civarı harcama yapılacağı söyleniyor. O parayla GAP bitirilebilir, Konya Ovası sulanabilir, 3 gençten biri işsiz bu gençlere istihdam sağlanabilir." ifadelerini kullandı.