'''Kanal İstanbul için Kaynak Var mı?' Kaynak, Türkiye... Kaynak Bizim İnsanımız''Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal İstanbul Projesi için kaynak olup olmadığı sorusuna, ''Kaynak Türkiye, Kaynak bizim insanımız'' yanıtı verdi.

Bakan Şimşek, Türk-Arap Forumu'nda gazetecilerin Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul Projesi ile sorularını cevapladı. Şimşek, projenin maliyetine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

''Mevcut Boğaz'ı zamanında, yapılaşma sırasında vizyoner bir şekilde yapsaydık bugün sadece İstanbul'a 40-50 milyon turist çekmemiz, buradan 20-30 milyar dolar turizm geliri elde etmemiz mümkündü. Maalesef zamanında Boğaz'ı yeterince koruyamamışız, değerlendirememişiz. Siz maliyet boyutuyla işe yaklaştınız, ben ise potansiyel olarak, Türk turizmine, ekonomisine ve İstanbul'a yapacağı katkıdan hemen bir hayal kurmaya başladım, ikinci bir Boğaz'ın nasıl olabileceğine ilişkin... Onun için maliyetler bence çok önemli olmaz. Zaten muhtemelen özel sektör yapacaktır'' yanıtını verdi.

Mehmet Şimşek, ''Kaynak var mı?'' sorusu üzerine, ''Kaynak, Türkiye. Kaynak bizim insanımız'' dedi.

''(Kanal İstanbul Projesi) Çok Prestij Bir Proje. Tamamlandığında Türkiye'ye de Çok Büyük Prestij Katar''

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 34. Uluslararası Yapı Fuarı-TurkeyBuild İstanbul kapsamında Almanya Federal Cumhuriyeti İmar Bakanı Dr. Peter Ramsauer ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıkladığı 'Kanal İstanbul'un inşaat sektörüne etkilerine ilişkin soruları da yanıtlayan Demir, ''Her yönü ile olumlu etkiler. İstanbul'u, Türkiye'yi olumlu etkiler, müteahhitlik sektörünü olumlu etkiler. Bir defa çok prestij bir proje. Tamamlandığında Türkiye'ye de çok büyük prestij katar hayırlı olsun. Ben çok daha detayını şu anda bilmediğim için daha fazla bir şey ifade etmem doğru değil'' diye konuştu.