Kanal İstanbul'a Finans Merkezi AdasıKanal İstanbul'da detaylar netleştikçe heyecan artıyor. 2011 yılında kamuya açıklanan projede çalışmalar devam ediyor.

Kanal İstanbul, Marmara Denizi ile Karadeniz’i ikinci kez birbirine bağlayacak ve böylece İstanbul Boğazı’nın gemi trafik yükü azaltılacak.

Adaların ismi
Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Kanal İstanbul projesi hayata geçirilirken çıkacak hafriyattan yapılması planlanan ‘Marmara Adaları’ ismi verilecek adalardan bir tanesi ‘Offshore Finans Merkezi’ olarak tasarlanıyor. Ancak kurulması planlanan “finans adası”nın sakinlerine ne gibi vergisel avantajların sağlanacağı konusunu konuşmak için henüz erken.

Adalara konut da yapılacak
Kanal İstanbul kapsamında inşa edilecek adalara konutlar da yapılacak. Adaların oluşabilmesi için önce taşocaklarından kayalar getirilecek. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek.

60 offshore finans merkezi var
Offshore finans merkezleri daha çok ülke dışından sağlanan fonların yine ülke dışında kullandırıldığı merkezler olarak biliniyor. 19’u Orta Amerika, 12’si Avrupa, 8’i Asya, 3’ü Ortadoğu, 5’i Afrika, 11’i ise Okyanusya’da faaliyet gösteren 60 offshore finans merkezi var.

Reklam Goruntulenme Bolumu