Kapıdağ İçin RES TepkisiErdek ilçesine bağlı Kapıdağ yarımadasında devam eden rüzgar elektrik santrallerinin (RES) çalışmaları kapmasında bölgede yoğun ağaç dokusuna sahip ormanların yok edildiğini ileri süren Kapıdağ Dayanışma Platformu, geçen Cuma günü, batı orman alanında inceleme gezisi düzenledi. Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre; Dayanışma Platformu RES’lerin bir ihtiyaç olmadığını ve Kapıdağ yarım adasının biyolojik dengesine zarar verdiğini belirtiyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

İnceleme sonrası basın açıklaması yayınlayan platform, İlhan Mahallesi deniz kıyısından Narlı Kesikdağ’a doğru uzanan sırt boyunca kurulu RES’lerin yer aldığı ‘bakım-onarım amaçlı yolun’ etrafında yoğun orman dokusuna sahip bölgede ağaçların kesildiğini açıkladı.

“Göçmen Kuşlar İçin de Büyük Tehdit”
Platformun basın açıklamasında, “Devasa RES projelerinin daha yapım aşamasında bile ne denli bir doğa talanına ve yaban hayatının yıkımına yol açtığını belgeledik” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada bölgeye kurulması planlanan RES’lerin doğal yaşam için tehdit oluşturduğu vurgulanırken, “Kuş cennetini üreme-konaklama alanı olarak kullanan göçmen kuşlar için de büyük tehdit oluşturacak olan bu projeler, aynı zamanda bir cennet bahçesi olarak Kapıdağ yarımadasının eşsiz biyolojik çeşitliliğine de zarar verecektir” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.