Karbon Nötr Ahşap Pavyon Kurulumu: MultiPlyAmerikan lale ağacından yapılan sekiz metre yüksekliğinde, karbon nötr ahşap pavyon kurulumu olan “MultiPly”, Madrid Tasarım Festivali'nin bir parçası olarak Casa de Campo'nun girişindeki Madrid Rio'da halka açıldı. 1 Şubat'ta sergilenmeye başlayan kurulum iki hafta boyunca açık kalacak. Waugh Thistleton Mimarlık Ofisi, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve ARUP arasındaki işbirliğinin eseri olan MultiPly, günümüzün en büyük zorluklarından ikisine yanıt veriyor: Konut ihtiyacının artması ve iklim değişikliği ile mücadelenin aciliyeti. Multiply, modüler sistemler ve sürdürülebilir yapı malzemeleriyle tüm bu sorunlara çözüm bulunabileceğine dikkat çekiyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

AHEC Bölge Direktörü Roderick Wiles projeyle ilgili olarak, “MultiPly, birbiriyle örtüşen ve iç içe geçen, labirent benzeri birbirine bağlı mekânlardan oluşuyor. Ziyaretçilerin, evlerimizi ve şehirlerimizi tasarlama ve inşa etme şeklimizi yeniden düşünmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Üç boyutlu yapı, dijital olarak üretilmiş derzlerle 12 modül Amerikan lale ağacı çapraz lamine keresteden (CLT) yapılmış esnek bir sistemden oluşturuldu. Daha da önemlisi, MultiPly için kullanılan 32 metreküp lale ağacı, 22 ton karbondioksite eşdeğerde depolama yapıyor ve ABD ormanlarında, iki dakikadan kısa bir sürede doğal olarak yenileniyor” açıklamasını yaptı.

Yapı, modüllerden oluştuğu için kolaylıkla demonte edilebildiği gibi tekrar monte de edilebiliyor. MultiPly, ilk olarak 2018'de Londra Tasarım Festivali'nin bir parçası olarak, Victoria ve Albert Müzesi'nin Sackler Avlusu'nda, daha sonra New London Architecture ile Londra'daki Bina Merkezi’nin önünde ve sonra da 2019 Milano Tasarım Haftası'nın bir parçası olarak Universite deglie Studi di Milano'da Interni'nin 'İnsan Alanları' sergisinde yer aldı.

Projenin işbirliği ortağı olan ve ahşap inşaatlarda öne çıkan Waugh Thistleton Mimarlık Ofisi’nin kurucu ortağı Andrew Waugh, "Bu projenin temel amacı, yenilikçi ve uygun fiyatlı inşaat ile çevresel zorlukların nasıl ele alınabileceğini açıkça tartışmaktır. Konut ve CO2 emisyonları açısından bir kriz noktasındayız ve lale ağacı gibi çok yönlü ve sürdürülebilir bir malzeme ile inşa etmenin bu sorunlara çözüm bulmada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz" dedi.