Kartal Yuvası Arayışı ABD Raporuna GirdiAnkara Hürriyet’in duyurduğu ABD’nin yeni elçilik binası arayışı, en resmi ağızdan doğrulandı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı 110 sayfalık raporda “Büyükelçilik binası yeni bir araziye taşınmalı. Bu konuya acilen el atmamız gerekiyor” denildi.

ANKARA Hürriyet’in duyurduğu, ABD’nin yeni bir Ankara Büyükelçiliği binası projesinin olduğu kulisi en resmi ağızdan doğrulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Genel Denetim Bürosu, Türkiye’deki ABD diplomatik misyonu hakkında 110 sayfalık bir rapor yayımladı. Raporda Amerikan Büyükelçiliği ve konsolosluğuyla ilgili değerlendirmeler de yer aldı.

Hakim tepe arayışı

ABD raporunda özellikle Ankara’daki büyükelçilik binasının kapasite bakımından yeterli olmadığı ve yeni bir binanın ya da arazinin satın alınması gerektiği önerisi getirildi. Raporda ayrıca, “En son denetimden bu yana büyükelçilik binasının yeni bir araziye taşınması ya da yeni bir binanın inşa edilmesi ihtiyacının daha da arttığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuya acilen el atması gerektiği” belirtildi.

Başkent’in tanınmış emlak çevrelerinden alınan yeni bilgilere göre yaklaşık on yıldır elçiliği taşımak için arayışta olan ABD’li yetkililer de çalışmalara hız kazandırdı. Oran, Kırkkonaklar ve Dikmen sırtlarında yer arayan ABD’li yetkililerin Hazine arazileriyle de ilgilendikleri ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile de temas halinde oldukları öne sürüldü.

Edinilen bilgiye göre ABD’li yetkililer arsa arayışlarında çok sıkı kurallarda diretiyorlar. Şu anda şehrin tam merkezinde olan binanın daha güvenli ve kontrolü daha kolay sağlanabilecek bir alana taşınması planlanıyor.

ABD’li yetkililerin yeni elçilik binası için en az 50 ile 100 dönüm arası arazi aradıkları belirtildi. Yetkililerin bir diğer şartına göre ise elçilik için satın alınacak arzinin kente hakim bir tepede olması gerekiyor.