Kastamonu Entegre Laminat Parke Grubuna “Greenguard Gold” SertifikasıAhşap bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre parke ürünleriyle, sağlık, güvenlik, sürdürülebilirlik gibi alanlarda dünyanın önde gelen kuruluşlarından UL Solution (Underwriters Laboratories) tarafından verilen ve kurumun en yüksek derecelendirme seviyesi olan “Greenguard Gold” sertifikasını almaya hak kazandı. Dünya çapında 400'den fazla kod, derecelendirme sistemi ve satın alma politikası tarafından tanınan ve referans gösterilen Greenguard sertifikasyonu ile Kastamonu Entegre’nin çevre dostu ürünleri ve iç mekânlarda ortaya koyduğu sağlıklı ve güvenilir çözümleri bir kez daha tescil edilmiş oldu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Uluslararası alanda geçerliliği olan prestijli bir sertifika almaktan dolayı mutluyuz. İç mekânların hava kalitesi, mekânlarda kullanılan malzemelerden büyük oranda etkileniyor. Yapı malzemeleri ve mobilyalarda bulunan kimyasallar buharlaşma gibi çeşitli nedenlerle havaya karışıyor ve mekândaki havayı kirletiyor.

Bu sertifika çevreye ve insan sağlığına zarar verebilecek özellikteki kimyasal gazları ifade eden ‘Uçucu Organik Bileşikler’ (Volatile Organic Compounds) başta olmak üzere çeşitli kimyasallarla ilgili en titiz derecelendirme ölçütü. İnsan ömrünün önemli bir kısmının geçtiği iç mekânlardaki hava kalitesi açısından çok önemli olan bu sertifika, çocuklar ve nefes yollarıyla ilgili hastalıklarla mücadele eden kullanıcılar başta olmak üzere herkes için kritik bir ihtiyacı karşılıyor. Sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarını temsil eden sertifika ile, müşterilerimize verdiğimiz taahhütlerimizin uluslararası otoriteler tarafından da takdir edilmesi gurur verici” diye konuştu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Başarı bir kez daha tescillendi
Çevre dostu üretimi belgeleyen Blue Angel (Mavi Melek) sertifikasını Türkiye’de alan ilk parke markası olan Kastamonu Entegre, “Greenguard Gold” sertifikasıylaçevresel performansını uluslararası düzeyde bir kez daha tescillemiş oldu. Ürünlerin yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkardığı çevresel etkileri, şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde doğrulayan Çevresel Ürün Beyanı (Environmental Product Declaration) belgesine de sahip olan şirket, sürdürülebilirlik alanındaki öncü çalışmalarıyla Avrupa Birliği gibi önemli kuruluşların takdirini topluyor.

Çevre dostu, güvenilir ve yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken Kastamonu Entegre, ahşap bazlı panellerde sıfır formaldehit emisyonuna işaret eden NAF (No-added formaldehyde) özellikli, Türkiye'nin fosil bazlı kimyasal içermeyen ilk ahşap bazlı paneli Pureboard’un da üreticisi olarak biliniyor.

Greenguard Gold sertifikası nedir?
UL (Underwriters Laboratories)’in bir iş birimi olan UL Environment departmanı tarafından verilen Greenguard Gold, ürünün düşük kimyasal emisyona sahip olduğunu tescil eden bir sertifikasyon programıdır. Greenguard Gold sertifikası, kullanılan ürünlerin iç mekân hava kalitesini iyileştirmeye yönelik olduğunu gösterir. Bu sertifikayı almaya hak kazanan ürünler, iç mekân hava kalitesini koruyarak insan sağlığını ve konforunu destekler. Greenguard sertifikasına sahip ürünler LEED v4 ve BREEAM gibi uluslararası yeşil bina sertifikasyon sistemlerinde ve yönetmeliklerde belirlenen tüm emisyon ve içerik kriterlerini sağlar.

 

*

Kastamonu Entegre Hakkında

Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirket, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ahşap bazlı panel sektöründe yarım asrı aşkın süredir kesintisiz üretim yapmaktadır. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan Kastamonu Entegre; sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk firma olarak Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markaya dönüşmüştür. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü bir şirketi vardır.

%30 pazar payı ile ahşap bazlı panel sektöründe Türkiye’nin lider şirketi olan Kastamonu Entegre, 25 yılı aşkın süredir devam eden yurt dışı yatırımlarıyla MDF ve yonga levha ana ürün gruplarında Avrupa’nın üçüncü dünyanın dördüncü büyük üreticisi konumundadır.  Şirket, dünya laminat parke üretiminin %7’sını tek başına karşılamaktadır.  Kastamonu Entegre, Çin’den Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya altı kıtada 100 ülkeye yaptığı ihracatla da sektöründe her yıl açık ara ihracat birincisi konumundadır. Ahşap bazlı panel sektörünün global markası, 1,9 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde yaklaşık 7 500 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Doğal dengeyi koruma ve topluma katkı sağlama misyonuyla hareket eden şirket, Türkiye ahşap bazlı panel sektörünün ilk sürdürülebilirlik raporunu hazırlamıştır. Geleceğin teknolojilerini geliştirmek amacıyla kurduğu Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde, ürün ve süreç geliştirme, verimlilik artırma, etkin kaynak kullanımı ve ileri malzeme teknolojileri üzerine çalışmaları gerçekleştirmektedir.