Kastamonu Entegre’nin Enerji Verimliliği Alanındaki Başarıları ÖdüllendirildiKastamonu Entegre, enerji verimliliği alanında Türkiye'nin önemli etkinliklerinden biri olan 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’ndan iki başarı ödülü ile döndü. Açılışını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında, "Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği" ana teması çerçevesinde ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmalar ile gelecek öngörüleri paylaşıldı.

Organizasyonun açılışında Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami, Malta Enerji ve Su Yönetimi Bakanı Hon Joseph Mizzi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez birer konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından “2019 Yılı Sanayide Verimlilik Arttırıcı Projeleri Başarı Belgesi Takdim Töreni” düzenlendi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Enerji verimliliği bilincini geliştirmek ve bu alanda gelişmeler sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğin, sektörün lider firmalarını, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdiğini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şirketin enerji verimliliğine yönelik çalışmalarını şu sözlerle gündeme taşıyor: “Sürdürülebilirlik alanında ağırlık verdiğimiz konuların başında enerji yönetimi geliyor. Geliştirdiğimiz projelerin temel amaçları arasında enerji ve hammadde gibi kaynakları minimize etmek, atıkların geri dönüşümünü etkinleştirmek, üretim süreçleri neticesinde ortaya çıkan salınımları ve çevresel etkileri sıfıra yaklaştırmak bulunuyor.

Örneğin son dönemde odaklandığımız ‘Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması’ projesi ile yılda 15.000 ton karbondioksit salınımının önüne geçme potansiyeli yakaladık. Bu proje kapsamında ulusal ağaç bazlı panel sektöründe ilk defa bizim kullandığımız teknolojilerle, daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlayıp hem de atık yönetimini daha etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz.”

Adana Fabrika'da kurdukları Güneş Enerji Santrali ile elektrik enerjisini yenilebilir kaynaklardan sağladıklarını hatırlatan Yıldız, enerji verimliliği sağlamak adına tesislerindeki tüm motorin yakıtlı forkliftleri elektrikli forklifte dönüştürdüklerini belirtti.