Kayısı ve Üzüme Kalker DarbesiMalatya’nın Yeşilyurt ilçesi Kırlangıç mahallesinde yeni bir kalker ocağı için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yeşilyurt Belediyesi’nin başvurusu üzerine çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verdi. Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda tarım alanı olarak geçen bölgeye maden ocağı istemeyen yurttaşların tepkisi sürüyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; geçen yıl Kasım ayının sonunda projeyi öğrenen bölge halkı, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçede Kırlangıç Mahallesi’nde 6 taş ocağında çalışmaların sürdüğünü ve 3 yeni ocağın daha kurulmasının planlandığını belirtti. Yöre halkı, taş ocaklarının mahallenin içme suyu kaynaklarını kirlettiğini ve üzüm bağları ve kayısı bahçelerinin büyük zarar gördüğünü bildirdi. Bölge halkı patlatma ve toz bulutlarının bölgeye zarar verdiğini belirterek yeni taş ocaklarına karşı olduklarını da kaydetti.

Reklam Goruntulenme Bolumu

ÇED Raporu’ndaki bilgilere göre 1 kilometre çapındaki bölgede 4 ayrı madencilik faaliyeti de yürütülüyor.

Yerleşim yerlerinin içinde
ÇED Raporu’nda yer alan bilgilere göre, 900 bin TL olarak belirlenen projeden yılda 1 milyon TL kâr edilecek. Taş ocağına en yakın yerleşim yeri bin 100 metre güneybatısında Kırlangıç Mahallesi’ ne ait konutlar. Ayrıca proje alanının 2 bin 472 metre kuzeydoğusunda Görgü Mahallesi, 15 kilometre kuzey doğusunda Yeşilyurt İlçesi ve 24,7 kilometre kuzeydoğusunda Malatya ili bulunuyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.