KDV ile ilgili Asıl Düzenleme İnşaat Malzemelerinde Yapılmalıİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası (İEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Nizameddin Aşa, konutta KDV düzenlemesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı. KDV düzenlemesinin piyasaya henüz bir yansıması olmadığını belirten Aşa, “KDV oranları yeni konutlarda geçerli, ikinci el konut satışlarında doğrudan bir etkisi olmayacak. Yani, düzenleme yeni konutları ilgilendiriyor. Tabii ki yeni konutların fiyatlarında yaşanacak değişiklikler ikinci ele de yansıyacaktır ama bu uzun vadede olabilir.” diyor.

Düzenlemenin olumlu etkilerinden birinin de “usulsüzlüğe iten uygulamaları bitirecek olması” olduğunu söyleyen Aşa, düzenlemenin bazı konutlarda KDV’yi yüzde 1’den yüzde 8’e çıkardığı yönündeki eleştirilerle ilgili ise şöyle konuşuyor: Türkiye’de yüzde 1’lik dilime giren konut oranı çok düşük. Konutların yüzde 90’dan fazlası zaten yüzde 8’lik dilimde. Dolayısıyla bu yöndeki eleştirilerin çok doğru olmadığını düşünüyorum.”

Reklam Goruntulenme Bolumu

Düzenleme özellikle lüks konutları ilgilendiriyor
Türkiye’de 150 metrekareyi geçen konutların lüks konut olarak sınıflandırıldığını belirten Aşa, düzenlemenin de özellikle 150 metrekare üstü konutlar için etkili olduğunu vurguluyor: “Konut 150 metrekareyi 50 cm bile geçiyor olsa KDV oranı yüzde 8’den yüzde 18’e çıkıyordu. Şimdi bu oran 150 metrekareyi geçen kısmı için geçerli. Lüks konutlarda fiyatlar 5-6 milyon liralara kadar çıkıyor. Yüzde 10’luk KDV indirimi 500-600 bin lira gibi önemli meblağlara denk geliyor. Dolayısıyla düzenlemenin özellikle 150 metrekare üstü lüks konut piyasasına önemli etkileri olacaktır.”

Asıl sıkıntı yeni inşaat’ın olmaması
“Emlak piyasasındaki asıl sıkıntı yeni projelerin çok olmaması.” diyen Aşa, “Bu da maliyetlerin aşırı yükselmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla KDV ile ilgili asıl düzenlemenin inşaat maliyetlerini etkileyen malzeme fiyatlarında yapılması sektöre çok daha olumlu yansır.” şeklinde konuşuyor.

Vatandaş lehine olan her düzenleme gibi bu düzenlemeyi de olumlu bulduklarını sözlerine ekleyen Aşa, piyasaya uzun vadede olumlu etkileri olacağını belirtiyor.