Kendi Kendini Temizleyen Pencere

Gelişen teknolojiyle birlikte ev yaşantımız da değişiyor. Uzaktan kumandalı pencereler, ısı kontrol sistemleri, konuşan fırınlar, kendi kendini temizleyen pencereler yakın gelecekte hayal olmaktan çıkacak, gerçeğe dönüşecek.

Türk firması Pimapen, kendi kendini temizleyen, başka bir deyişle hiç kirlenmeyen bir pencere modeli üretmek için kolları sıvamış. Bu tip ürünler, yurtdışındaki teknoloji fuarlarında yeni yeni tanıtılmaya başlanmış durumda.

Pimapen'in 20. yılı dolayısıyla düzenlenen, basın toplantısında yeni projelerini anlatan Pimapen Genel Müdürü Oktay Alptekin, dünyada da oldukça yeni olan ve 'nanoteknoloji' kullanılarak geliştirilen pencere sistemlerinde iddialı olduklarını söyledi.

Alptekin, 'Kendi kendini temizleyen pencereler üzerinde laboratuvar çalışmalarını sürdürüyoruz. Ancak yeni ürünün sprey şeklinde mi, yoksa imalat sırasında PVC üzerine mi uygulanacağına henüz karar vermedik' dedi. Pimapen'in

2002 yılında da yüzde 20 pazar payıyla PVC sektörünün lideri olduğunu sözlerine ekleyen Alptekin, sektörün en büyük sorununu taklitçilik ve halen yasal çalışmaları yapılan Petkim'in antidamping uygulaması olarak sıraladı.

Dünyaya Türk Pimapen

Markasını ürüne veren nadir Türk firmalarından olan Enka holding kuruluşu Pimapen üretiminin yüzde 25'ni başta Rusya ve Türki cumhuriyetler olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Avrupa'da satıyor.

Nanoteknoloji nedir?

Yunancada 'cüce' anlamına gelen nano, fizikte büyüklük ölçüsü olarak kullanılıyor. Metrenin milyarda biri anlamına geliyor. Yani inanılmaz küçük. Bu boyuttaki maddelerin yapı taşına üçle beş atom ancak sığıyor. Böylece küçük yapı taşları hayatımıza hız ve ucuzluk getiriyor. Örneğin bilgisayar üretiminde nanoteknoloji kullanılırsa, PC'lerin performansı artacak. Dolayısıyla bilgisayarlar bir hesaplama işlemi için saniyenin onda birine ihtiyaç duyarken, bu teknolojiyle birkaç nanosaniye yeterli olacak.