Kent Müzesi MüjdesiTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Turizm Bakanlığı ile birlikte İzmir'e Avrupa'nın en büyük kent müzesini kuracakları müjdesini verdi. Çiğli Rotary Kulübü tarafından düzenlenen toplantıya katılan Ulusoy, İzmir turizminin gelişimi için üzerine düşen bütün görevleri de yapmaya hazır olduğunu söyledi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın da katıldığı toplantıda İzmir'in beklemeye tahammülü olmadığını, İzmirlilerin de projelerine destek olması gerektiğini ifade eden Ulusoy, turizmde büyük potansiyele sahip olan kentin ancak birbirine kenetlenerek başarı sağlayabileceğini vurguladı.

Çalışmalar sürüyor

İzmir'in hayatında ayrı bir yeri olduğunu belirten Ulusoy, İzmir ve Ege Bölgesi'ne ayrı bir önem verdiğini kaydetti. Kuşadası'nda TÜRSAB olarak kongre merkezi kurduklarını dile getiren Ulusoy, İzmir'e kent müzesi kurmak içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çalıştıklarını kaydetti. Barcelona'da 63 müze olduğunu İzmir'de ise müze sayısının sadece 6 olduğuna dikkat çeken Ulusoy, "Biz TÜRSAB olarak devletten bazı müzelerin işletmesini 1 milyar 70 milyon dolara aldık. Bu müzelere yatırım yapıyoruz. İzmir'de de müze sayısının artırılması gerekiyor. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir'e kent müzesi kurmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de ayrı bir müze projesi olabilir. O da kurulabilir. Ama biz Bakanlık ile birlikte mutlaka kent müzesi kuracağız. Bu konuda çalışmalar devam ediyor" dedi.

Elbirliği yapalım

İstanbul'a ilk kongre merkezini kurduklarında kendilerine güldüklerini ancak daha sonra yapılan merkezlerle birlikte şu anda İstanbul'da 5 kongre merkezinde 35 bin kişilik kongre yapıldığına işaret eden Ulusoy, İzmir'e de kongre merkezi kurmak için yıllarca mücadele ettiklerini, yalvarıp, direnmelerine rağmen yapamadıklarını kaydetti. Bu nedenle kongre merkezini Kuşadası'na kurduklarını dile getiren Ulusoy, "Keşke kongre merkezi de İzmir'de olsaydı ama bunu başaramadık. İzmir'in turizmde çok büyük şansı var. Ancak turizmde kendi yatırım programını kendisinin yapması lazım. İzmir'e çok destek vermemize rağmen ne yazık ki karşılığını alamıyoruz. Tur operatörleri İzmir'i programlarına koymuyor. Ben İzmir'de bana düşen her görevi yapmaya hazırım. İzmir'e otel yapan, turistik tesis yapan herkesten de Allah razı olsun. İzmir'in beklemeye tahammülü yok. İzmir'in el birliği yaparak, birbirine kenetlenerek turizm projelerini hayata geçirmesi gerekiyor" diye konuştu.