"Kentsel Dönüşüm Fikirtepe’yi de Kurtardı"Kadıköy'ün kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe bölgesi için hazırlanan planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasıyla ilgili açıklamalar yapan Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, kentsel dönüşümün halkın canını ve malını kurtarma yolu olduğuna dikkat çekerek, “Bakanlar Kurulu riskli alan ilanı ile Fikirtepeyi kapsamına aldıktan sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel tasarımı ve imar planlarını yaparak Fikirtepeyi ve Fikirtepelileri kurtarıyor” dedi. Fikirtepe’de yapılan çalışmaların üç yıldır verimsiz olarak sürdüğüne dikkat çeken Prof. Öngören şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Fikirtepelilerin çağrılarına olumlu cevap vermesi ve Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamına alması bölge için bir milattı. Fikirtepe bir harabe olma tehlikesini atlatmıştır”.

“Fikirtepe sorunlara gebeydi”

Fikirtepe’de proje onaylanmasaydı birçok soruna gebe olduğuna değinen Öngören, “Sadece birkaç projede oybirliği ile anlaşmanın oluştuğu, ama inşaat yatırımcılarınca oluşturulan projelerin yüzde 80’inin oybirliği bulunamadığından sonuca kavuşamadığı Fikirtepe, yeni projelerdeki sosyal ve kültürel donatı alanlarının eksikliği, ulaşım altyapısının planlanmaması, aracıların yüksek talepleri, inşaat maliyetlerinin yüksekliği, satışlarda KDV’nin yüksek oluşu sebebiyle ileride birçok soruna gebeydi” dedi.

“Fikirtepe İstanbul’un yeni Ataşehir’i olabilir”

Gürsel Öngören, Bakanlığın bu olası harabeyi ele alması ile özellikle İstanbul’un ve Kadıköy’ün var olan planlarıyla bütünleşmiş bir imar planı yapılmasının en büyük kazanç olduğunu da ekledi. Profesör Öngören şöyle devam etti:

“Bir de Fikirtepe için Türkiye’nin ve dünyanın önemli şehir plancısı, mimar veya tasarımcılarına özel bir kentsel tasarım projesi yaptırılırsa Fikirtepe İstanbul’un yeni Ataşehir’i olabilir. Kentsel tasarım projeleri ne kadar güzel ve başarılı olursa İstanbul ve Kadıköy’ün marka değeri o kadar artar. Türkiye turizm ve yabancıya gayrimenkul satışlarıyla birçok yabancı turist ve yatırımcıyı çekmeye devam eder”.

GürselGürsel Öngören“Emsale göre plan çizilmez”

Prof. Dr. Gürsel Öngören, çok tartışılan Fikirtepe emsali hakkında ise şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bakanlığın imar planlarını yaparken emsale de karar verdiğini düşünmek gerekiyor. Emsal ezbere, 3.75 veya 4.14 gibi, ben yaptım deyip yapılmaz. Emsale göre plan çizilmez. Kadıköy ve ulaşım durumuyla bütüncül, imar planının durumuna göre belirlenmesi gerekir. Fikirtepede kişi başına yeteri kadar yeşil alan düşmesi, okul, cami, kültür merkezi ve hastane için yer bırakılması gerekir. Ada bazında ele alıp, yüzde yirmibeşi terk edin deyip, kalanına bina yapılmaz. Kanaatimce Bakanlık bu konuda popülist davranmayıp, emsal baskısından etkilenmeyip, şehircilik ilkelerine göre karar vermelidir. Burada emsalden çok, çocuklarımıza nasıl bir Fikirtepe bırakacağımız önemlidir”.

Hem Fikirtepeliler, hem de yatırımcılar kazandı

Bölgede belirsizliğin sona ermesi, kira yardımı ve desteklerden faydalanabilmenin Fikirtepelileri sevindirildiğini söyleyen Prof. Gürsel Öngören, imar planlarının Bakanlık tarafından yapılması, kentsel dönüşüm simsarlarının aşırı taleplerinin 2/3 çoğunlukla engellenmesi, daire satışlarında yüzde 1 KDV olması ve noter harçlarının olmaması inşaat şirketlerini ve yatırımcıları da çok mutlu ettiğini belirtti.

“Yakında projeler yapılmadan şirketler arasında el değiştirmeye başlar. Bir adım daha atılarak Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğünün liderliği ile Fikirtepe Projesinin her adımının koordine edilmesi ve Fikirtepe’deki inşaat ruhsatlarının da marka değeri olan projeler kapsamında Bakanlık tarafından verilmesi gerekmektedir. Böylece hem Fikirtepeli hem de inşaat yatırımcıları kamu kurumları arasında zaman kaybetmemiş olur. Kadıköy ve İstanbul bir an önce kentsel dönüşümün dünyaya örnek olacak bayrak bir projesine kavuşur” açıklamasını yapan Prof. Dr. Gürsel Öngören, “Kentsel dönüşüm Fikirtepe’yi kurtardı; inşallah Fikirtepe de kentsel dönüşümde önemli bir örnek olur” dedi.