Kırklareli’ndeki Selin Sebebi Tren Hattı İnşaatıKırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Kırklareli Babaeski’ye bağlı Alpullu Beldesi’nde büyük hasara neden olan selin, aşırı yağmur dolayısıyla meydana gelmediğini açıkladı. Turabi Kayan, hızlı tren hattı yapımı sırasında yapılan yanlışlardan dolayı şehri sel bastığını belirterek, “Firma, halkın bu zararını ödemek mecburiyetindedir.” dedi.

BirGün’de yer alan Anka kaynaklı habere göre; Kırklareli Babaeski’ye bağlı Alpullu Beldesi’nde meydana gelen selde 380 ev hasar gördü. CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, selin işaret edildiği gibi aşırı yağmur dolayısıyla meydana gelmediğini, hızlı tren hattı inşası sırasında yapılan yanlışlardan dolayı şehri sel bastığını savundu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Yerinde inceleme yapan Kayan, “Aynı dere birkaç kilometre ilerideki Pancarköy’ün içinden geçmektedir ve orada hiç bir taşkınlık yapmamıştır. Alpullu’da olan sel, biraz yukarıda hızlı tren hattını yapan firmanın büyük bir yanlışlığından kaynaklanmıştır. Gelen suyu karşılayamayan büzlerin üzerine çıkan suların dere yatağına ulaşmayacak şekilde önüne yapay set çekilmiş olmasıdır. Geri tepen suların bendi yıkması sonucu toplanmış suların sel olarak şehre birden akmasından kaynaklanmıştır. Bu firma, halkın bu zararını ödemek mecburiyetindedir.” dedi.

Kayan, Sel sonucu özellikle zemin kattaki ev ve dükkanların büyük hasar gördüğünü, her birinin zararının da 100 bin liraya kadar ulaştığını bildirdi.