Kömür Madeni Kararı, Köylüleri Ayağa KaldırdıAntalya Tarım İl Müdürlüğü'nün Korkuteli ilçesi, Dökük Mevkiinde kömür madenine “olur” kararı verildi iddiası bölgede yaşayan köylülerden tepki aldı. Köylüler köy meydanında bir araya gelerek kararı protesto etti. Çevrecilerin de destek verdiği Köy meydanında gerçekleşen protestoda Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu (A Platformu) sözcüsü Hediye Gündüz yaptı.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre; Gündüz, “Bugün çok üzücü bir haber neticesinde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu yaz 8 bin ton kayısı ihraç eden Dereköylüler ve çevreciler olarak Antalya Tarım İl Müdürlüğü, İl Tarım Topraklarını Koruma Kurulunda kömür madeni açılması için 3. kez toplantı yaptığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ama bizlerde bugün buraya gelerek bu kararın yanlış olduğunu asla istemediğimizi ve asla izin vermeyeceğimizi belirtmek için toplandık. Bu kararı istemiyoruz, vazgeçin, iptal edin.” dedi.

Köyün geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirten Muhtar Taner Yaşa, şöyle konuştu: “Dereköy Yaylasında kömür madeni istemiyoruz. Köyümüz kayısı üretiminde çok mükemmeldir. Ayrıca karyağdı armudu, elma ve diğer meyveler de üretilmektedir. Korkuteli Türkiye'nin dört bir yanına meyve göndermektedir. Devlet yetkililerinden bu kararı iptal etmelerini istiyoruz.”

Reklam Goruntulenme Bolumu

Açılmak istenilen kömür madeni nedeniyle köylülerin tedirgin olduğunu aktaran Dereköy Azası Nebi Büyükkeleş, “Bu köy geçimini meyvecilikle sağlamaktadır, kayısı üretimi, sebze üretimi ve hayvancılık yapmaktadır, biz kömür istemiyoruz. Devletimiz bunları durdursun. Biz kayısı bahçelerinin zarar görmesini istemiyoruz. Yaylamızın kömürle yok olmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Maden şirketinin 5 yıl önce köye gelerek sondaja başladığını o zaman halk olarak bilinçsiz olduklarını söyleyen üretici Eyüp Özdemir ise şunları söyledi: “Sondajdan sonra, ‘işe insan alacağız' diye insanları kandırarak 80 dönüm kadar yer kiraladılar. Dereköy'de 11 bin dönüm arazi var, kiralanan rakam bu rakamın yanında çok küçüktür. Dereköy halkı artık ayağa kalkmıştır. Yetkililerin bunu dikkate almasını istiyoruz. 17 Haziranda lehimize çıkan kararın ardından, tekrar kömür şirketi lehine karar çıkartan Tarım İl Müdürlüğünü burada adaletli davranmaya davet ediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü dediğimiz kuruluş, köylünün yanında olması gereken bir kuruluştur. Müdürlük, bu kararla kömür şirketine hizmet etmektedir. Buradan sesleniyoruz, kömürü istemiyoruz, artık buna dur desinler! Antalya Valiliğine sesleniyoruz, Defterdarlığa sesleniyoruz, bizim lehimize karar versinler.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.