Kongreler Sayesinde İstanbul'da Otellerin Yüzde 95'i Dolu

Fuar ve kongreler sayesinde İstanbul'un turizmde en yoğun ayını geçirdiğini söyleyen TUROB Başkanı Timur Bayındır, 'İçinde bulunduğumuz günlerde İstanbul'un otelleri yüzde 85-95 doluluk oranıyla çalışıyor' diye konuştu.

İstanbul turizmde en yoğun ayını geçiriyor. Şehirde otellerin doluluk oranı yüzde 85-95 arasında değişirken Avrupa ve Uzakdoğu'dan gelen turistler yoğunlukta.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, kongreler, toplantılar ve seminerlerin İstanbul otellerini doldurduğunu söyledi. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde İstanbul otellerinde ciddi dolulukların yaşandığını anlatan Bayındır, "İstanbul için her zaman nisan ve mayıs aylarıyla eylül ve ekim ayları en iyi zamanlardır. Hem kongreler ve toplantılar yapılırken hem de kültür, alışveriş ve iş için gelen misafirlerimizi kentimizde ağırlarız. Bu yıl da eylül ayına iyi başladık. Mesela bunların arasında, 3-8 Eylül tarihleri arasında 23'üncü Uluslararası Maden İşleme IMPC 2006 Kongresi, 5-10 Eylül arasında CEBİT 2006 Bilişim Fuarı, 13-16 Eylül tarihleri arasında 5'nci Avrupa Federasyonu IASP 2006 Kongresi'ni sayabiliriz. Kongreler ve fuarların yanında küçük grupları da ağırlıyoruz.

Mesela, eylül ayının ikinci yarısında ornatolojistler (kuş gözlemcileri) İstanbul'daydı. Şimdi önümüzde, 29 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında 31'nci Avrupa Topluluğu Onkoloji Kongresi ESMO-2006 var. Bu kongreye yaklaşık 8 bin kişinin gelmesini bekliyoruz. Bu kongrenin olduğu tarihlerde, 31 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında ise 27'nci Uluslararası Dermatoloji 2006 Kongresi gerçekleşecek. Ülke turizminde daralma yaşanmasına rağmen, İstanbul turizmi iyi gidiyor. Bu artışta, İstanbul Destinasyonu'nun, TUROB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 20'nin üzerinde uluslararası fuarda tanıtılmasının da büyük rolü var. Sene başında söylediğim gibi bu yıl İstanbul'a gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 10'un üzerinde artış gösterecek" diye konuştu.

En yoğun aylar eylül-ekim

TUROB Genel Koordinatörü Gül Küçükserim ise eylül ve ekim aylarının
İstanbul'un en yoğun ayları olduğunu ifade ederek, "Bu dönemde hem Avrupa ile Uzakdoğu ülkeleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden kültür turisti geliyor. Özellikle bu iki ayda kültür turizmi için gelen turist grupları, Tarihi Yarımada'ya ciddi bir hareketlilik kazandırıyor" açıklamasında bulundu.