"Konut Satışının Döviz Kazandırıcı Hizmet Kapsamına Alınması Olumlu"İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sektör adına ortaya koydukları taleplerin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından değerlendirilerek uygun görülmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. İMKON olarak yabancıya mülk satışının ihracat kaleminde sayılarak, sektörün teşviklendirilmesi noktasında Bakan Zeybekci'den talepleri olduğunu bildiren Tellioğlu, şunları kaydetti:

"Yabancılara konut satışının, Türkiye’nin en önemli ihraç kalemlerinden birisini oluşturduğunu belirten Sayın Bakan, İMKON’un müteahhitlerimiz adına dile getirdiği taleplerin son derece haklı olduğunu, talebimizin döviz kazandırıcı gelirler kategorisine alınması kadar doğru bir istek olamayacağını belirtmiştir. Sayın Bakan, sektörün; tanıtım, fuar, tanıtım, yurt dışı ofis giderlerinin desteklendiğini ama aynı zamanda yabancıya mülk satışının, tespit edilebilecek en yüksek oranda ihracat sayılmasının yerinde olacağını belirterek, Maliye Bakanlığı ile bu konuda orta bir noktada buluşmayı beklediklerini ifade etmiştir. Aynı zamanda, Türkiye’den konut alan yabancılara doğrudan vatandaşlık verilip verilmeyeceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Sayın Bakan, bazı prosedürlerin ve kriterlerin yerine getirilmesi durumunda taleplerin dikkatle incelenerek ve sınıflandırılarak değerlendirilmesini Bakanlar Kurulu'nda dile getirildiğini, ancak bu talebin karşılanması için henüz erken olduğunu belirtmiştir".

Yabancılara konut satışının döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınmasının memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Tellioğlu, alınan kararla elde edilecek gelirin, inşaat sektörü için teşvik olacağını, inşaat sektörünün geleceğinin olumlu yönde etkileneceğini anlattı.

Tellioğlu, Zeybekci'nin sektörün taleplerine temas etmesinin inşaat sektörünü umutlandırdığını belirterek, "1 Kasım’da sonra ülkemizin ve sektörümüzün istikrara kavuşması, sağlıklı bir hükümet kurulması önem taşımaktadır. İnşaat sektörü, bulunduğu noktaya uzun yıllardır verdiği mücadelenin sonunda gelmiştir. Ülkemizde, Ortadoğu’da, Avrupa’da ve Rusya’da yaşanan olaylar ve ekonomik çalkantılara sektörümüzü kurban edemeyiz" ifadelerini kullandı.

"Doğru bir istek"

Türk gayrimenkul şirketlerinin Körfezli yatırımcıları ağırladığı dünkü etkinlikte konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, inşaat sektörüne destek mesajları vererek, Türkiye'den konut alacak yabancıya vatandaşlık verilmesine ve yabancıya ev satışının ihracat sayılmasına olumlu baktığını dile getirmişti. Zeybekci, "Konutun döviz kazandırıcı gelirler kategorisine alınması kadar da doğru bir istek olmaz. Yabancıya ev satışını yüzde 100 mal ihracatı gibi sayılması imkansız ama getirebildiğimiz yere kadar getirmeliyiz" diye konuşmuştu.