''Konutla İlgili Yeni Bir Düzenleme Gelmesi Muhtemel''Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararlarında konut ve otomobil sektörünün büyük oranda dışarıda tutulduğunu belirterek, zaman içinde, konut ile ilgili yeni bir düzenleme gelmesinin muhtemel olduğunu kaydetti.

Çok ani zıplamalar yapmamak gerektiğine işaret eden Sazak, ''Soğutmaya çalışırken, dondurmayalım'' dedi. Sazak, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, BDDK'nın yeni düzenlemelerinde, konut ve otomobil sektörünün büyük oranda dışarıda tutulduğunu, diğer tüketim mallarına yönelik kısıtlamaların söz konusu olduğunu söyledi.

Zaman içinde konutla ilgili yeni bir düzenleme gelmesinin muhtemel olduğuna dikkat çekerek, ''Benim buradaki görüşüm, çok ani zıplamalar yapmamak. Soğutmaya çalışırken, dondurmayalım. Zamana yayarak, bunun daha yönetilebilir hale getirilmesi sanıyorum sektör açısından da uzun vadede faydalı olacaktır. Ani kararların sektörümüzdeki özellikle konut stoğu konusunda negatif etkileri olacağı, herkes tarafından kabul gören bir gerçek'' dedi.

''2011 yılı, müteahhitlik sektörü için pozitif gözüküyor''

Sazak, 2011 yılının müteahhitlik sektörü için, en azından yurt içinde pozitif gözüktüğünü belirterek, verilerin henüz net olarak ellerinde olmamasıyla birlikte, seçim döneminin seçim ekonomisi gibi bir baskı altında geçmemiş olmasının, yılın ikinci yarısı için imkanlar sağladığını söyledi. Sazak, şöyle devam etti:

''İnşallah hükümet kurulduktan sonra, alt yapı yatırımlarına yönelik yeni programların da devreye girmesiyle birlikte sektörde canlanmanın oluşacağını düşünüyorum. Ancak, alt yapı yatırımlarının neredeyse büyük bir bölümü yap-işlet-devret gibi kamu özel sektör ortaklığı kapsamı dediğimiz, PPP dediğimiz yöntemlerle yapılması hedefleniyor. Özellikle ulaşım projeleri, sağlık projeleri ve enerji projeleri. Türkiye'nin bu konuda çok büyük ihtiyaçları var, çok büyük projeler gündemde. En önemli kısmı, dünya finansman piyasasını burada satüre etmeden (doyurmadan), belli bir zamana yayarak, bunları gerçekleştirmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Buradaki en önemli şey, planlama ve programlamadır.''

''Konut ve gayrimenkul yatırımlarına girerken, biraz daha temkinli olmakta fayda var''

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Sazak, Türkiye'de konut piyasasının her zaman özellikle büyük şehirlerde çok hareketli olduğunu belirterek, zaman zaman yurt dışındaki birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de hızlı arzın sıkıntı yarattığı dönemlerin yaşandığını anlattı.

2006 ve 2007 yıllarında Türkiye'de inşaat sektörünün çok hızlı büyüdüğünü, en büyük itici gücün gayrimenkule, özellikle konut sektörüne yapılan yatırımlar olduğunu kaydeden Sazak, takip eden senede ise çok ciddi düşüşler yaşandığını söyledi.

''Çünkü belli bir noktada satürasyona sebep oldu'' diyen Sazak, dolayısıyla taleple arzı dengeli götürebilmenin önemine dikkat çekti. Sazak, konut veya gayrimenkul yatırımına girerken en azından biraz daha temkinli olunmasında fayda bulunduğunu ifade etti.

Sazak, eylül veya ekim ayında TMB olarak, sektörün gelecek 10 yılını kapsayacak bir çalışmayı açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.