Körfez Sermayesi Hilton İhalesinin Ertelenmesini İstedi

İstanbul Hilton Oteli için Körfez sermayesinden sürpriz teklif geldi. Dubai, Bahreyn, Ürdün ve Iraklı yatırımcılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek ihalenin bir ay ertelenmesini istedi. Mektupta, erteleme halinde Hilton için beklenen rakamın çok üstünde fiyat verileceği vurgulandı. Otelin yanı sıra en az 1 milyar dolarlık da yatırım sözü verildi.

Türk Telekom’un yüzde 55’inin blok satışı için yapılan ihaleyi, 6 milyar 550 milyon dolar teklif vererek kazanan Saudi Oger Telecoms’tan sonra Körfez sermayesi yatırım için gözünü Türkiye’ye çevirdi. Hilton’un satıldığını geç öğrenen sermayedarlar, 3 Ağustos’ta dolan son teklif verme süresinin uzatılmasını istiyor. Bu nedenle de Ürdün merkezli Al-Jasim for Trading and Industrialization Est. Jordanian Zones şirketi ile Dubai, Ürdün ve Irak merkezli Warka Onvestimenst Bank girişimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak ihalenin ertelenmesini talep etti. Özelleştirme İdaresi’nden edinilen bilgiye göre, İstanbul Hilton Oteli ihalesine 23 konsorsiyum teklif verdi. Teklif verenler arasında Zorlu Grubu, Sabancı Grubu, Doğan Holding, Koç Holding, Fiba Holding-Rixos Konsorsiyumu, Özaltınlar ve Dilek Holding bulunuyor. İstanbul Hilton’un taliplilerinin beklenenden fazla olması kıran kırana bir pazarlık sürecinin yaşanacağı beklentisini doğurdu. Özelleştirme İdaresi’nden bir yetkili, “Müthiş bir yarış olacak. İstanbul Hilton için fiyat 200 milyon ila 300 milyon arasında bir yere oturur.” tahmininde bulunuyor.

Taksim Elmadağ’da Boğaz’a bakan 66 dönüm arazi üzerinde kurulu olan ve İstanbul’un en değerli arsası kabul edilen Hilton’un satışı için yapılan ihalede otelin imar planında da değişiklik yapılmadı.