Kovduran Demokrasi!Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir taşeron firmada çalışan Merve Erşan, AKP’nin düzenlediği Ankara mitingine katılmadığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası üyesi Erşan’a 29 Ağustos ‘pazar’ günü Ankara’da düzenlenen AKP mitingi öncesi şirket yetkilileri tarafından mitinge katılması konusunda baskı yapıldı ve o gün miting alanında işçiler için yoklama yapmak üzere görevli olması konusunda zorlandı. Seçiminin bu yönde olmayacağını belirten Erşan, mitinge katılmanın iş tanımı içinde yer almadığını ve bunun demokratik tercih olduğunu, yoklama talebini ise yerine getiremeyeceğini şirket yetkililerine bildirdi. Miting günü alanda olmayan Erşan, şirket görevlisi tarafından aranarak işten atıldı.
 
'12 Eylülcüler gibi işçiye düşmanlar'

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Oğuz Yılmaz, Genel sekreter Redife Kolçak ve Merve Erşan gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasında AKP nin 12 Eylül ile hesaplaşacağını her fırsatta söylemesine karşın, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren zihniyet gibi emek-işçi düşmanlığı yaptığına dikkat çekti. Açıklamada; “ Mevcut durum son derece nettir. AKP, bir yandan miting alanlarında gerçekten uzak ‘uzak demokrasi’ şovuna devam ederken diğer yandan söylemlerinin aksine her geçen gün daha baskıcı daha anti-demokratik olmaktadır” denildi.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Erşan, “Demokrasi adına yapılmış bir mitinge, benim özgür iradem dışında zorla götürülmek istenmem ve karşı durmam sonucunda işten uzaklaştırılmam demokrasi ile açıklanamaz. AKP’nin daha fazla demokrasi getireceğiz öngörüsünden korkuyorum.” dedi.