Kullanma İzni Olmayan Yapılara Elektrik ve Su Bağlanabilecekİktidar seçime yönelik düzenlemelere bir yenisini daha ekliyor. Kullanma izni olmayan yapılara elektrik ve su bağlanmasına izin vermeye hazırlanan AKP, bunun için bir yıl süre tanınıyor. Ayrıca zeytinliklere elektrik üretim santralleri için tesis yapılmasına da kapı açılıyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; enerji ve madencilikle ilgili olarak hazırlanan ve önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması beklenen yasa teklifi taslağına göre, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yasası’nda değişiklik yapılıyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Teklif ile özel güvenlik bölgesi ilan edilen sahalardaki zeytinliklere elektrik santralleri için tesis yapılabilecek. Santrale kömür sağlayan tesisler inşa edilebilecek. Bu tesisler için Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Yasa’nın sınırlayıcı hükümleri uygulanmayacak.

Teklif taslağında yer alan başka bir tartışmalı düzenleme ile İmar Yasası’na geçici madde ekleniyor. Bu madde ile “kaçak yapılara elektrik ve su bağlanmasının” önü açılıyor. Maddeye göre, “kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara” elektrik, yol, su, kanalizasyon, doğalgaz gibi alt yapı hizmetlerinin birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde kullanma izni alınıncaya kadar geçici olarak elektrik ve/veya su bağlanabilecek. Bunun için maddenin yürürlüğe girmesinin ardından bir yıl içinde başvurulması gerekecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.