Liman Özelleştirmesiyle İlgili Belirsizlikler Tartışma YarattıÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Güllük Limanı ihale ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. İlana göre Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait Güllük liman sahası 45 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. İhalede geçici teminat bedeli 1 milyon 500 bin lira. Son teklif verme tarihi de 12 Kasım. İhale pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde ihale pazarlık görüşmesine devam edilen öneri sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak. İhaleye yabancılar da katılabilecek.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Hükümet, 2020 yılı bütçesinin gerekçesinde de limanla ilgili olarak şu bilgiyi vermişti: “Mevcutta atıl durumda bulunan Güllük liman sahasının özelleştirilmesi ile üç çıpalı 260 yat kapasiteli bir liman olarak inşa edilip hizmet vermesi öngörülmektedir.”

Yat limanı bilmecesi
Ancak Resmi Gazete’de çıkan ilanda “yat limanından” bahsedilmedi. Sadece liman sahasının “işletme hakkının verileceği” belirtildi. Bu durum tartışmayı da beraberinde getirdi. Güllük’ün bağlı olduğu Milas’ın belediye başkanı Muhammet Tokat, bu ilana göre ihaleyi alanın limandan yükleme-boşaltma işlemi de yapabileceğine işaret ederek “Bu liman Güllük merkezde. Güllük’ün kenarına başka bir liman daha yapıldı. Yükleme-boşaltma işlemleri bu yeni limandan yapılıyor. Merkezdeki liman için daha önce ihale yapıldı. Yat limanı olacaktı. Ancak inşaat başlamadı. Öylece duruyordu.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

İhale ilanının net olmadığına dikkat çeken Tokat, şöyle devam etti: “İşin kapsamı tam olarak belirtilmiyor. Limanın işletme hakkının verilmesi ile pekâlâ yükleme işi de yapılabilir. Limandan feldspat madeni ile balık yemi yüklenir. Bunlar tozuyan ve kokan maddelerdir. Eğer limandan yükleme-boşaltma işi yapılacaksa Güllük buna isyan eder. Güllük’ün katli olur. Sonu olur. Biz buna direniriz. İlanda tam olarak ne yapılacağı mutlaka belirtilmeliydi. Yat limanı mı olacak yoksa yükleme-boşaltma mı yapılacak?”

Tokat, son birkaç ayda belediye meclisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, ilgili bakanlıklardan iki kez Güllük Körfezi’ne liman yapılması için öneri geldiğini, ancak reddettiklerini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.