Lütfi Kırdar'da Engeller Kalktı
İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Pergel İnşaat ve Minimale Mimarlık yönetiminde 2006’da başlanan yenileme çalışmaları, bedensel engelliler için alınan tasarım ve uygulama kararlarıyla dikkat çekiyor.

Bedensel engellilerin kongre, toplantı, tören, konser gibi sosyal etkinliklere rahatlıkla katılımına yönelik bir konseptle gerçekleştirilen yenileme çalışmaları bir toplantı ile tanıtıldı.

Toplantıda UKTAŞ Genel Müdürü Orhan Sanus, Pergel İnşaat ve Minimale Mimarlık Başkanı Sinan Evman, bedensel engellilere yönelik bu çağdaş uygulama nedeniyle ofisini İstanbul Lütfi Kırdar’a taşıyan İtalyan Ticaret Merkezi’nin Müdürü Roberto Luongo, bedensel engelliler adına konuşan Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal ve bir çok engelli vatandaş hazır bulundu.

Yapılanların hizmet sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli kurumlar arasında bir ilk olduğuna dikkat çeken Orhan Sanus, Lütfi Kırdar'da yaşanan duyarlı değişimi şu cümlelerle özetledi: "1940'lı yılların sonunda spor merkezi olarak inşa edilen bu bina 50 yıla yakın bu şekilde hizmet verdikten sonra, 1996'da düzenlenen çok büyük bir uluslararası kongre için kongre merkezine dönüştürüldü. O zaman engelli delegeler için sadece lobide özürlü tuvaletleri düşünülmüştü. Tabii ki bir çok aksaklık yaşandı. Özürlü katılımcılar, toplantı salonlarına girişte sorun yaşadılar. Binanın yenilenmesine karar verdiğimizde, bize getirilen projeler arasında engellilerle ilgili kolaylıklar öneren tek proje Pergel İnşaat'a aitti. On yıl bu konuda çok zorluk yaşadığımız için derhal çalışmalara başladık. Lütfi Kırdar gibi yılda yüzbinlerce kişiyi ağırlayan bir merkezi, herkesin aynı rahatlıkla kullanması konusunda taviz vermeyeceğiz. Ve bu konuyu her hizmet sağlayıcısının dikkate alması gerekiyor".

Yenileme çalışmalarına destek veren kuruluşlardan Alternatif Yaşam Derneği Başkanı Ercan Tutal da sosyal yaşama tam ve eşit haklarla katılımın birçok alanda ivme kazandığını belirtti. Ancak Tutal, dünyanın "herkes için tasarım" sloganıyla sınırları zorladığı günümüzde, 2023 yılına dair turizm stratejisi geliştiren Türkiye'nin bu stratejilere engellileri dahil etmemesini büyük ayıp olarak nitelendirdi.


Yenileme çalışmalarında, kuruluşlarının mimari fonksiyonlarının geliştirilmesi ve çağa uydurulması ile yetinmeyerek, dünyanın en büyük azınlığı olan engellilerin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduklarını kaydeden Sinan Evman ise çalışmayı bedensel engellilerin kongre, toplantı, tören, konser gibi sosyal etkinliklere rahatlıkla katılmalarına yönelik bir konseptle gerçekleştirdiklerini söyledi. Engelliler için yapılan düzenlemelerin inşaat maliyeti açısından hiç zorlayıcı olmadığına dikkat çeken Evman, sorunları gözardı edilen engellilere karşı duyarlılığın ancak vizyon sahibi olarak geliştirilebileceğini belirtti.

İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılına "sıfır engelli" olarak girecek Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda engelliler için yapılan düzenlemeler ise şöyle:

Otopark girişine konulan lift asansör yardımıyla tekerlekli sandalye ile kolaylıkla binaya giriş sağlandı.

Toplantı salonlarının girişine otomatik kapılar yerleştirildi.

Islak hacimlerde özel tasarlanmış bölümler oluşturuldu.

Toplantı salonları ve oditoryum oturma düzenlerinde özel yerler ayrıldı. Özel durumlarda kullanılmak üzere, taşınabilir engelli rampaları yapıldı.

Her katta engellilere özel tuvaletler yapıldı.