Madenlerde Denetim Yokİzmir’in Kınık ilçesi Elmadere Köyü’nde kurulu olan Polyak Maden İşletmesi’nde cumartesi gecesi patlama meydana geldi. Kaza sonrası yaklaşık 55 işçide yanıklar, kırıklar ve beyin kanaması gibi yaralanmalar oluştu. Can kaybının olmadığı kazada bölgeye gelen AFAD, UMKE ve itfaiye ekiplerince maden ocağı hızlı bir şekilde tahliye edildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; olay sonrası yetkililerin birbirinden farklı açıklama yapmaları dikkat çekti. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, ilk olarak 8 işçi yaralı derken kısa bir süre 22 işçinin yaralandığını kaydetti. Bu sırada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyandan 9 işçinin yaralandığını açıkladı. Bakan ardından ise düzeltme yaparak 45 işçinin yaralandığını duyurdu. Bakanın açıklaması sonrası İzmir Valisi Köşger de, “Yaralı sayısı Sağlık Bakanı’mızca’ 45 olarak düzeltilmiştir” açıklamasıyla yetindi. Manisa Tabip Odası’ndan alınan bilgiye göre ise 55 işçinin yaralandığı belirtildi.

Kazada can kaybının yaşanmazken Vali Köşger, kazayla ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nca soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Kazanın nedeniyle ilgili de farklı yorum ve açıklamalar yapıldı. Vali Köşger kaza ile ilgili ‘kısmı göçük’ derken, Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Aykut Akdemir, ilk incelemelere göre patlamanın, madenin ayak arkasındaki boşluğun ani oturması ile meydana gelen basıncın etkisiyle oluşan güçlü hava ve toz akımı neticesinde oluşabileceğini belirtti.

Bağımsız Maden İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada ise kazanın metan gazı parlaması olduğu ve işçilerin, ‘alev topu gördüklerini, patlamanın basıncıyla yere kapaklandıklarını, patlamanın metan birikmesinin parlamasından olduğunu’ ifade ettikleri aktarıldı.

Polyak Madencilik’te yaşanan iş kazası sonrasında Bağımsız Maden İş Sendikası açıklamasında iki hususa dikkat çekti. Buna göre işletme içerisinde, işletme yönetiminin kayırma, tehdit pratikleriyle toplu sözleşme tarafı yapılmış Hak-İş/Öz Maden-İş Sendikası’nın hiçbir İSİG denetimlerine tabi olmadığı belirtiliyor. Açıklamada en az işveren kadar sarı sendikanın da bu olaydan sorumlu olduğu belirtiliyor.

Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, yüksek metan ve yeraltı suları konusunda defalarca uyardıklarını söyledi: “İş müfettişlerin aktardıklarına göre, son dönemde Bakanlık, denetimlerle ilgili sözlü olarak işverenleri boğmayın denildiği aktarıldı. AKUT’luk bir durum olmadıkça denetimlere bu dönemde gidilmiyor. Burası yedi yıllık bir maden ocağı ve daha bir, bir buçuk yıldır kömür çıkarılmaya başlandı. Patronlarda yaptıkları yatırımdan dolayı hızlıca üretime geçilmesi ve kâr döngüsünün sağlanması beklentisi var. Bu beklenti işletme yöneticilerinin üzerinde baskı oluşturuyor. Baskı da iş kazalarına davetiye çıkarıyor.”

Bölge de yapısı itibariyle yeraltı sularının çok yaygın olduğu ve sık sık metan gazı yükselmelerinin olduğuna dikkat çeken Aksu,"Daha önce de 5-6 kez metan gazından etkilenen işçiler hastanelere kaldırıldı. Polyak’ta durumun riskli olduğunu, metan gazının sık sık yükseldiğini, ciddi bir durumla karşı karşıya kalınabileceğini, işçilerin korkarak işe gittikleri yönünde hem şirkete hem de bakanlıklara ve CİMER’e bilgilendirme yaptık. Uyarılarımız dikkate alınmadı, dosyalar açılmadan geri gönderildi. Bu da denetimin olmadığı anlamına gelir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.