Mahalleli ile Paşa Torunlarının Arsa MücadelesiElektriği ve suyu olan, kentsel dönüşüme giren sokakları da bulunan Sultangazi'ye bağlı Merkez Habibler Mahallesi'nde, mahkeme tarafından arazilerin üzerine şerh konulmasından dolayı yüzde 90'ının tapusu bulunmuyor. Tapu mücadelesi veren mahalleli, 1983 yılında çıkan 2981 gecekondu kanuna göre oturdukları arazilerin bedellerini ödedi ve tapu tahsis belgelerini aldılar. Yol, su, elektrik gibi hizmetlerden yararlanan mahalle sakinleri, tapularını ise bir türlü alamadılar.

DHA’da yer alan habere göre; Çanakkale Savaşı Gazisi Mehmet Esat Bülkat Paşa'nın torunu olduklarını iddia eden 3 kişi 1994 yılında arazideki 48 milyon metrekarelik alanda hakları olduğunu iddia ederek dava açtı. Açılan dava sonucu mahkeme kararıyla 2 milyon 700 bin metrekarelik arazi üzerine şerh konuldu. 27 yıldır süren davaya 2015 yılında 1370 mahalle sakini müdahil oldu.

Mehmet Esat Bülkat Paşa'nın torunları olduğunu öne süren kişileri tanımadıklarını belirten mahalle sakinleri ise,  tapu sorunlarının bir an evvel çözülmesini bekliyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Mahalle sakinlerinden Hakan Taşçı, şunları söyledi: " 1996 yılında paşa torunları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden hak iddia ederek dava açıyorlar. 48 milyon metrekareye dava açıyorlar ama 2 milyon 700 metrekarelik alana şerh koyuyorlar. Mahallemizde 2 bin tane gecekondu var. Hepsinin beyannamesi, tapu tahsis belgesi var. 1983 yılında parasını ödeyip, hakkını devletten satın alan mahalle sakinleri var. Adli süreç işliyor. Önümüzdeki hafta mahkememiz var. Biz 1370 hane İBB'nin yanında davaya müdahil olduk. 2 bin tane tapu alma hakkı olan gecekondumuz var ama tapularını bundan dolayı alamıyorlar. Mahallemizin yarısından fazlası tapusuz. Davanın asıl başlangıç süreci 1994 yılında başlıyor. Hazine, yerin İBB'ye ait olduğunu ama bunun için 10 yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. 10 yılın dolmasına 1 ay kala bu insanlar dava açıyorlar."

Hakan Taşçı, “Dava açmamış olsalardı buradaki herkes tapusunu almış olacaktı. Paşa torunları ile hiç görüşmedik ama avukatları her davaya geliyorlar. 15-20 avukatla davaya katılıyorlar. Biz de kendi savunmamızı kendimiz yapıyoruz. İBB burada kentsel dönüşüm için bir çalışma yapıyor ama davanın bitmesini beklediği için şu an bir şey yapamıyor." dedi.

Bir başka mahalle sakini Nazire Sani ise, "40 senedir bu mahallede oturuyorum. Tapumuz yok ama yerin bizim olduğuna dair bankaya ödediğimiz para var. Vergimizi ödüyoruz, beyanname ücretini ödüyoruz, çöp, su, elektrik faturalarını ödüyoruz. Biz tapumuzu istiyoruz." diye konuştu.

Hüsnü Aksu ise, "Tek sorunumuz tapu. 40 yıldır burada oturuyorum ama tapumuz yok. 10 sene önce mahallemiz sınırları içerisinde konut yapanlar tapusunu almış, biz 40 senedir burada oturuyoruz tapumuzu alamıyoruz. " şeklinde konuştu.