Manş Denizi Hızlı Demiryolu Bağlantıları TamamlanıyorAmerikalı mimarlar Londra'daki Millennium Dome'u "Dünyadaki en çirkin yapı" olarak seçtiler. Forbes dergisi'nin mimarlar arasında düzenlediği anket sonuçları, İngiltere'nin milenyum kutlamalarının merkezi olan 750 milyon Sterlin'lik kötü kaderli Millennium Dome'u, en çirkin binalar listesinin zirvesine oturttu...

The Independent- Londra'nın yeni simgesi olarak tasarlanmış Millennium Dome, Dünya'nın en çirkin binası seçildi.

The Independent'da yeralan habere göre, Forbes dergisi'nin mimarlar arasında düzenlediği anket sonuçları, İngiltere'nin milenyum kutlamalarının merkezi olan 750 milyon Sterlin'lik kötü kaderli Millennium Dome'u en çirkin binalar listesinin zirvesine oturttu.

Dergiye göre, neredeyse bir milyar Sterlin'e malolmuş ve gösterişli bir ada sahip bir binanadan "nefret etmemek zor". Dome'un geleceği bir pop ve spor merkezine dönüştürülme kararı ile kurtulmuş olsa da geçmişin izleri hiç silinmeyecek.

Forbes yorumunda "Bu kadar parayı bu 'uzay macerası' rolüne soyunmuş binaya harcamış olması ile, İngiliz mimar Richard Rogers, sonuç ne olursa olsun hırpalanmayı göze almış olmalı. Tasarımı yenilikçi ve düş gücünü zorlayıcı olarak nitelense de, bina bugün mimari eserler mezarlığında yerini alırken, kapatılma maliyetleri bile halen baş ağırtmaya devam ediyor." diye belirtiliyor.

Ankete katılan 15 mimarın arasında bir İngiliz ve bir de Kanadalı mimar bulunuyor. Seçilen binaların ikisi hariç hepsi Amerika'da bulunuyor. İngiltere'den seçilen ikinci çirkin bina da Barbican oldu.

İngiliz Kraliyet Mimarlık Enstitüsü (RIBA) ise Dome'u savundu. Ensititü Başkanı George Ferguson "Mimarların nasıl bu binaya bakıp da çirkin diyebildiklerini anlayamıyorum. Çok zarif ve bir mühendislik harikası" diyor.

Forbes'un seçtiği Dünya'nın en çirki 10 binası şöyle sıralandı:

1 Millennium Dome, Londra
2 Rock 'n' Roll Hall of Fame, Cleveland, Ohio
3 Experience Music Project, Seattle
4 Chicago Public Library
5 Barbican Centre, Londra
6 Denver Public Library
7 San Francisco Museum of Modern Art
8 Yale School of Art and Architecture
9 Canadian embassy, Washington DC
10 Two Columbus Circle, New York City