Marka Kent Ödüllü Logo ve Slogan Yarışması'na 1268 BaşvuruDoğu Marmara Kalkınma Ajansınca (MARKA) düzenlenen Marka Kent Ödüllü Logo ve Slogan Yarışması'na Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova ve yurt dışından 1268 başvuru yapıldığı belirtildi.
MARKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova'yı en iyi şekilde tanıtan logo ve sloganların belirlenmesi amacıyla düzenlenen yarışmanın 25 Kasım'da sona erdiği hatırlatıldı. Yarışma için Pakistan, İspanya ve Avustralya gibi çeşitli ülkelerden de başvuru yapıldığı kaydedilen açıklamada, şunlar bildirildi:
    
''Dünyanın değişik ülkelerinden grafikerler 1268 logo ve slogan hazırladılar. Yarışmada Kocaeli için 466, Sakarya için 155, Düzce için 138, Bolu için 333 ve Yalova için 176 başvuru yapıldı. 5 il için oluşturulan seçici kurullar logo ve sloganları değerlendirmeye başladılar. Seçici kurullar valilikler, belediyeler, sanayi ve ticaret odaları, il genel meclis başkanlıkları, üniversiteler, konsept danışmanları, MARKA'dan katılan birer temsilciden oluşmaktadır. Kocaeli ve Sakarya'nın logo ve sloganı seçici kurul tarafından belirlendi. Düzce, Bolu ve Yalova illerinin seçici kurulları da önümüzdeki hafta yapılacak. Her il için seçici kurul 5 logo ve slogan belirleyecek. Belirlenen 5 logo ve slogan halk oylamasına sunularak birinci, ikinci ve üçüncüler belirlenecek.''

Her il için dereceye giren birinciye 7 bin 500 lira, ikinciye 5 bin lira, üçüncüye 3 bin lira para ödülü verileceği belirtilen açıklamada, seçici kurulun değerlendirmesinin ardından 5 Aralık ve 6 Ocak 2012 tarihleri arasında halk oylaması yapılacağı ve sonucun 9 Ocak 2012'de açıklanacağı bildirildi. MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kentlerin logo ve sloganlarıyla hafızalarda kaldığını kaydederek, şunları ifade etti:
    
''Logo ve sloganların uluslararası camiada tanınırlık açısından önemi vardır. Doğu Marmara illerinin imajının oluşturulması ve insanların zihninde canlanması açısından büyük bir eksiklik. Logoların illeri çağrıştıran simgeler olması gerekiyor. Kalkınma ajansı olarak 5 ilde aynı yarışmayı organize ettik. Örneğin, Kocaeli'nin 'çalışınca oluyor' sloganı hafızalarda yer eden güzel bir slogan. Ancak kentin genelini kapsayan bir sloganla desteklenmesi doğru olacaktır. Temennimiz, yarışmadan kentlerimizin bütün özelliklerini yansıtan logolarının ortaya çıkması. İnsanların zihninde kentlerin ismi çakmalı.''