Medeni Kahraman: "Gelecekte Tamamen Akıllı Ev Sistemlerine Yönelmeyi Düşünüyoruz"

Yapı 2006 Ankara Fuarı'ndaki YEM Yayın Standı'na konuk olan Viko Firması "Smart Life" Proje ve Satış Yöneticisi Medeni Kahraman'dan Smart Life Akıllı Ev Sistemi ve Fuar hakkındaki görüşlerini aldık. Fuar organizasyonundan memnun olduklarını söyleyen Medeni Kahraman, "Evet, bizim en aktif olarak katıldığımız fuarlar YEM fuarları" diye konuşuyor. Akıllı ev sistemlerinin Türkiye'de geç tanınmış olmasına rağmen son yıllarda giderek artan bir ilgi gördüğünü belirten Kahraman, pazarın hızla geliştiği görüşünde.

Ankara Fuarı'na düzenli olarak katılıyor musunuz?
Evet Ankara Fuarı'na üç senedir katılıyoruz. Daha önce Viko olarak katılıyorduk, bu sene hem Viko hem de Smart Life olarak katılıyoruz.

Viko ve Smart Life'ı ayrı iki marka olarak mı tanıtıyorsunuz?
Viko'nun 'endüstriyel Viko' olarak adlandırdığımız anahtar priz, grup priz ve sayaçlar grubu, ayrıca Thea markası var. Bir de 'Smart Life' markası var, tamamen farklı bir konsept, akıllı ev sistemine göre dizayn edilmiş bir proje. Menşey olarak Avrupalı Niko firması ile kurulmuş bir marka. Cihazlar tamamen Avrupa'dan getiriliyor ama önümüzdeki dönem içinde burada üretilmesi söz konusu. Dolayısıyla, Smart Life akıllı ev sistemlerini Viko'nun ikinci markası olarak değerlendirebiliriz.

Smart Life'ın özelliklerini biraz daha açabilir misiniz?
Ülkemizde akıllı ev sistemleriyle ilgili talep son yıllarda yükselmeye başladı. Aslında 10 senelik bir geçmişi var akıllı ev sistemlerinin. Avrupa'da pek çok projede uygulanmaya başlandı. Türkiye'de deprem ve krizler nedeniyle biraz geç uygulanmaya başlandı ama şu an İstanbul'da ciddi anlamda bir yoğunluk var. Son zamanda yapılan önemli projelerin çoğunda akıllı ev sistemlerinin bir parçası kullanılıyor. Türkiye'de özellikle konfor ve güvenlik ön planda. Enerji tasarrufunun da kesinlikle olması gerekiyor. İnsanlar elektroniğin evlerine girmesiyle birlikte bunun yaşam tarzlarına yansımasını istiyorlar. Gündüz ışıktan yorulan bir insan akşam ışığın verdiği konforu yaşamak istiyor. Bunu da en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Henüz gelişmekte olan bir pazar ama gelecekte tamamen buna yönelmeyi düşünüyoruz.

Medeni Kahraman
Türkiye'de Smart Life a olan ilgi nasıl?
Aslında 2006 için öngördüğümüz rakamlara ulaştık. Şu anda hepimizin çok iyi bildiği pek çok projede Smart Life'ın damgası var. Bireysel projelerde çok keyifli işler yapıyoruz, çünkü müşteriyle yüzyüze geliyoruz. Toplu projelerde ise kablolamayla ilgili özellikle müteahhit firmayı ikna ederek, bütün sistemleri örnek dairelerde göstererek, daire sahipleriyle sonuca gidiyoruz. Şu anda gördüğümüz ilgi bizi son derece memnun ediyor. Zaten bu sinerjiyi almasaydık Ankara'da da bulunmazdık.

Dolayısıyla bu fuara Anakara'daki müşterilerinizi çekmek amacıyla katılıyorsunuz?
Biliyorsunuz çok önemli projeler yapılıyor şu anda Ankara'da. Fakat akıllı ev sistemleriyle ilgili çok şey bilinmiyor. Biz bu bilgiyi aşılamaya çalışıyoruz.

Akıllı ev konusunda Türkiye'deki tek marka mısınız?
Bu alanda faaliyet gösteren tek Türk firmasıyız, aynı zamanda servis ağlarımız bulunuyor. Servisini kurmadığımız bir yerde pazarlama faaliyetine başlamıyoruz. Müşterimiz bir sıkıntı yaşadığı zaman bizi yanında görmek zorunda. Kurumsal bir düşünce içinde hareket etmeye çalışıyoruz. Rakip firma olarak Avrupa menşeyli firmalar var, fakat bizim kadar baskın değiller pazarda.

Pazarda tek Türk firması olmak avantaj olsa gerek?
Şu anda kullandığımız cihazların pek çoğunu kendimiz üretebiliyoruz. Ancak sırf markamıza zarar gelmemesi için, onların geldiği teknolojiyi ve know-how'ı yakalamak üzere Avrupalı bir ortakla hareket ettik. Şu anda iyi gidiyoruz. Önümüzdeki dönemde Thea serisinin otomasyon anahtarını çıkarmaya çalışacağız, akıllı eve yönelik olarak. Smart Life'ın hedefi Viko'da olduğu gibi pazarında bir numara olmak. Attığımız adımlarla da zaten bunu hissettirmeye çalışıyoruz.

Viko'nun pazardaki payı ne kadar?
Kesin bir skala vermek çok zor ancak yapılmış anketler var, bunlara baktığımızda yüzde 50'nin altına düşmediğini görüyoruz. Viko'nun rakiplerine baktığımız zaman ciddi bir üretim çeşitliliği var. Bunu düşündüğümüzde yüzde 50 iyi bir rakam.

Son yıllarda Viko'nun tasarıma ve tanıtıma önem veren bir imajı var. Fuarlarda da bunu görüyoruz. Bunun dışında Viko tanıtım amacıyla ne tür yöntemler kullanıyor?
Viko'nun müşteri hizmetleri departmanı ciddi anlamda değişik sosyal aktiviteler içerisinde, elektrik sektöründeki boşluğu kapatmaya çalışıyor. Aynı zamanda bizim proje grubumuz var. Proje grubumuz ile her inşaata ulaşma şansına sahibiz, istekte bulunulduğunda uygulama işinden tutun da kalite belgelerine kadar her türlü ihtiyaçlarını biz doğrudan gideriyoruz. Viko yenilik açısından rakipleriyle arayı açmış durumda. Her yıl mutlaka yeni bir ürün ve yeni tasarım geliştiriliyor ilgili departmanlarımızda.

Viko'nun yurtdışı pazarındaki rolü hakkında da bize bilgi verir misiniz?
İhracatta şu an çok iyi bir noktadayız. Özellikle Avrupa ülkelerinin bir çoğuna satış yapıyor olmamız önemli bir ayrıntı. Biliyorsunuz bunun için belli bir standardı yakalamanız gerekir. Farklı ülkelerin farklı standartları da var. Bu ülkelerin hepsine sattığımıza göre bu standartları yakalamışız demektir. Özellikle Avrupa'da marktan avroya geçişle beraber maliyetler çok arttı. Biz bu fırsatı çok iyi değerlendirdik. Kaliteyi artırıp maliyeti düşürdük. Şu an 49 ülkeye mal veriyoruz.

YEM'in düzenlediği fuarlara sürekli olarak katılıyorsunuz. Bunun dışında YEM'in diğer ürünlerinden faydalanıyor musunuz?
Evet, bizim en aktif olarak katıldığımız fuarlar YEM fuarları. Diğer ürünlerin de hemen hepsinden faydalanıyoruz. Bu anlamda sektördeki bir boşluğu kapattıklarına inanıyoruz. Bu güvence olmazsa zaten bu etkinliklerin içinde de olmazdık. Yapılan organizasyondan da son derece memnunuz. Herhangi bir eksiğimiz olduğu zaman, son derece pozitif bir yaklaşımla karşılaşıyoruz. Bu başarılı organizasyondan dolayı YEM'i tebrik ediyoruz.


Röportaj: Sena Özfiliz
Fotoğraflar: Tufan Sağnak