Mersin Limanı PSA-Akfen’in olduTürkiye’nin en büyük limanı niteliğindeki TCDD’ye ait Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesinde en yüksek teklifi 755 milyon dolarla PSA-Akfen Grubu verdi.

Türkiye’nin en büyük limanı olan Devlet Demiryolları’na ait Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesinde en yüksek teklifi 755 milyon dolarla PSA-Akfen Grubu verdi. Akfen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ihalede ortaya çıkan fiyatı ‘makul’ şekilde nitelendirirken, “Zorlasalardı daha da çıkabilirdik” dedi. Akın, ihale bedelini muhtemelen peşin ödeyeceklerini belirterek, Mersin Limanı’nın yenilenmesi amacıyla 100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını vurguladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan ihale üç grubun katılımıyla yapıldı. Açık artırma 510 milyon dolar ve 5 milyon dolar artırımla başladı. Üçüncü turda Singapurlu Global Hutchison ve Global ortaklığı ihaleden çekildi. Toplam 20 turun ardından PSA Akfen 755 milyon dolar ile en yüksek teklifi verdi.

İhale, teknik olarak sonuçlanırken, Rekabet Kurulu’nun görüşünün alınmasının ardından İhale Komisyonu Kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na sunulacak.

AKIN: FİYAT YÜKSEK DEĞİL

İhale sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akfen Grubu Başkanı Hamdi Akın, yine aynı ortakla İskenderun Limanı ihalesine girmeyi düşündüklerini belirtirken, şartname paralelinde İzmir Limanı’nın ihalesine giremeyeceklerini vurguladı. Şimdiye kadar Mersin Limanı’nın yıllık 50 milyon dolar kar ettiğinin hatırlatılması üzerine de Akın, “Şu anda öyleyse dünyanın en iyi işletmecisiyle bunu bir miktar daha yukarıya çıkartmamız ve ciddi bir rakama ulaştırmamız mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

Akın, gazetecilerin ihracatçıların limanlardan mal sevkiyatında zorlukla karşılaştıkları yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine de, “Mersin Limanı’nı en iyi şekilde işletmeye çalışacağız. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki işletmelerden memnunsanız, buradan da memnun olacaksınız” yanıtını verdi.

İki günde 1 milyar dolarlık satış

• Özelleştirme İdaresi iki günde 1 milyar 43 milyon dolarlık özelleştirmeye imza attı. Dün gerçekleştirilen ihalelerde Kıbrıs Türk Havayolları'nda (KTHY) bulunan yüzde 50'lik İdare hissesi 33 milyon dolara satıldı. Ardından, yine dün gerçekleşen ihalede Emekli Sandığı'na ait İstanbul Hilton Oteli'nin satışında da 255.5 milyon dolarlık rakama imza atıldı. Bugün ise Mersin Limanı'nın 36 yıllığına özelleştirilmesine ilişkin ihale 755 milyon dolarlık rakama ulaşıldı.
• Yılbaşından bu yana gerçekleştirilen özelleştirmelerin tutarı da 9.7 milyar dolara ulaştı. Yapılan bu özelleştirmelerden 1.3 milyar dolarlık bölümünün satış ya da devri tamamlanırken, 8.4 milyar dolarlık özelleştirme de onay aşamasında bulunuyor.

AKDENİZ’İN EN İYİ LİMANI OLACAK

Ortakları olan Singapore Port Authority’nin (PSA) dünyanın en büyük konteyner limanı işleticisi olduğunu hatırlatan Hamdi Akın, “İşini en iyi şekilde yapan ortaklarımız var, onun sağladığı avantajları gözardı etmemek lazım. Mersin Limanı bundan sonra dünyanın en iyi işletmecileri tarafından işletilecek ve Akdeniz Bölgesi’nin en iyi limanlarından biri yapılacaktır” dedi. Akın, limanın ÖİB’nin programına bağlı olarak yıl sonuna kadar devredileceğini de öngördü.

Akın, Mersin Limanı’nın işletmecisi olacak yeni şirketin ortaklık yapısına ilişkin soruyu yanıtlarken de, şirketin yüzde 60’lık bölümünün Akfen’e, kalan bölümünün PSA’ya ait olacağını söyledi.