Meşhur Üstgeçide Yöresel Ev HavasıTürkiye’nin en ünlü üst geçidi, şahdı, şahbaz olacak. Rize’deki 330 metrelik yaya üstgeçidinin ayaklarına yöresel mimariye uygun ev görünümü verilecek. Rize Belediyesi ayrıca üstgeçidin yan profillerini ahşapla çevirip süs bitkileriyle çiçeklendirecek. 

Geçen yıl Rize Sahil Yolu üzerine yapılan geçit, yapıldığı günden beri konuşuluyor. Cumhuriyet Caddesi ve dört şeritli karayolunun üzerine ‘yayılan’ 330 metrelik yaya geçinde merdiven yok, sadece rampa var. Rizeliler bir noktasından ayrı bir kolla İsmail Karaman Kültür Merkezi’ne uzanan üstgeçide karmaşık yapısı nedeniyle yön işareti konmasını istedi.

Yaya üstgeçidi, kullanıma açıldıktan kısa süre sonra İsmail Güngör adlı sürücü, geçen yıl minibüsü ile yaya üstgeçidinden yolun karşı tarafına geçmeye kalktı. Geçide güçlükle sığan araçta sürtünmeler nedeniyle 2 bin TL’lik hasar oluştu. Güngör’e trafik ekiplerince 189 TL ceza uygulandı. Bu olaydan sonra yaya üstgeçidinin girişlerine demir levha konularak araç girişi engellendi. Bu yıl içinde yaya geçidinde artan intihar girişimleri nedeniyle çivili önlem alındı. Yayaların intihar girişimi için üstgeçidin çelik konstrüksiyonuna çıkmalarını önlemek için çivili plaketler monte edildi.