Metal VurgunuGeçen yıl Türkiye’nin 113 milyar dolarlık ihracatının üçte birini tek başına gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM) bağlı İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), yolsuzluk operasyonu ile çalkalanıyor. Son aylarda İMMİB üyesi firmaların banka hesapları ve havale işlemlerinde eksik ve yanlış bilgilere rastlayan İMMİB yönetiminin talimatı ile başlatılan soruşturma sonucunda, birliğin muhasebe bölümünde görev yapan bir şahsın yaklaşık 2 yıldır birlik hesaplarını kullanarak zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı.

3 milyon TL kaçırmış

Geçen hafta ortasında mali polis ekipleri birlik merkezine gelerek, metal vurguncusunu gözaltına aldı. Birliğin tüm banka hesapları ve ticaret işlemleri de mercek altına alındı. Şu ana kadar şahsın yaklaşık 3 milyon TL’yi zimmetine geçirdiği tahmin edilirken, dolandırıcının birlik içinde suç ortakları olup olmadığı da araştırılıyor.

İMMİB ve TİM yönetimi tarafından sır gibi saklanan operasyon kapsamında günlerdir birlik çalışanları fazla mesai yapıp birliğin geriye dönük ticari işlemlerini gözden geçiriyor. Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı da söz konusu soruşturmaya dahil olurken, Türkiye genelindeki 61 ihracatçı birliğine “Hesap hareketlerinizi kontrol edin” talimatı gitti. Ayrıca İstanbul’daki ihracatçı birliklerinin şeffaflığını her ay denetleyen Detay Bağımsız Denetim ve Danışmanlık AŞ firması ile de bağlantıya geçilerek, söz konusu yolsuzluğun nasıl gözden kaçtığının araştırılması istendi.

Birlik parası şirket hesabına

Adının E. olduğu öğrenilen muhasebe elemanı, birlik adına yapılan alım işlemlerinde yolsuzluk yapmakla suçlanıyor. Şahıs, birliğin mal alımı, fuar organizasyonları, yurtdışı gezileri, katalog ve broşür basımı gibi konularda yaptığı harcamalarda oynama yaparak, birliğin yaptığı ödemeleri kurduğu bir tabela şirkete yönlendiriyordu.

23 bin üyesi var

2010 yılında 33,2 milyar dolarlık ihracata imza atan İMMİB, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği, İstanbul Elektrik, Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği, Çelik İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği olmak üzere İstanbul merkezli 6 birliğin çatı örgütü olarak faaliyet gösteriyor. 2011 verilerine göre, TİM içindeki 13 çatı birlik içinde en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB’e üye 23 bin ihracatçı firma bulunuyor. İMMİB’in 2023 ihracat hedefi ise 200 milyar dolar.