Metaxdoor'dan Çok Fonksiyonlu Döner Kapı: 'MultiCOMBO'Metaxdoor, bünyesinde kurmuş olduğu ve Avrupa firmaları ile işbirliği içerisinde işlemekte olan Ar-Ge departmanı sayesinde, ürün çeşitliliğini artırmaya devam ediyor. Döner kapılar ile hizmet verdiği sektörde yüksek kalitede, proje odaklı özel çözümler sunan Metaxdoor, yeni kapı sistemi 'MultiCOMBO Çok Fonksiyonlu Döner Kapı'yı tüketicinin beğenisine sundu.

Çok Fonksiyonlu Döner Kapı: MultiCOMBO 

Ana giriş kapılarında ihtiyaç duyulan birçok kombinasyonun birlikte kullanılmasına olanak sağlayan çok fonksiyonlu otomatik giriş sistemidir.

Giriş-çıkış yoğunluğunun yüksek olduğu AVM'ler, hastaneler, havaalanları, oteller gibi  kullanıcıların beraberinde bagaj, market arabası, sedye gibi unsurlarla giriş çıkış yaparken trafiği aksatmayan, fonksiyonel giriş sistemlerinden en popüler olanıdır.

Gün içerisinde istendiğinde döner kapı istendiğindeyse otomatik kayar kapı şeklinde ya da akşamları özel park etme fonksiyonu ile hırsızdan koruma modunda çalışma imkanı sağlaması, MultiCOMBO Çok Fonksiyonlu Döner Kapı sistemini öne çıkaran birkaç fonksiyondan biridir.

Döner Kapılar Neden Tercih Ediliyor

Döner kapıların genel olarak prestijli binalarda estetik ve şık görünümü için tercih edildiğini biliyoruz. Ancak son yıllarda tüketicinin bilinçlenmesi ile işlevselliği ön plana çıktı. Hava, toz ve gürültüyü iç mekana minimum oranda iletmesi, enerji tasarrufu sağlaması ve aynı anda birden fazla insan geçişine müsaade etmesi ve çalışma şekli ile daha çok tercih edilir ve kullanılır hale geldi.

Rüzgarı fazla alan bölgelerde kayar kapılarda sıkıntı yaşanabilmesine rağmen döner kapılarda yüksek performans alınır. İstendiği takdirde hava perdesi uygulanarak maksimum verim elde edilir.

Ancak yine de Türkiye'deki kullanım Avrupa ve Amerika'daki kullanım miktarına henüz erişememiştir. Bunun en büyük sebeplerinden biri doğru mekanlarda, doğru döner kapı opsiyonlarının kullanılmaması ve her döner kapının doğru kalite ve güvenlik normlarında üretilmemesidir.Döner Kapı Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli

İster manuel ister otomatik olsun, döner kapının mekanik üretiminde kullanılan malzemelerin, kanopi bölümü dahil alüminyum profilden mamul ve doğru bağlantı elemanları ile toplanmış olması gerekmektedir. Bu konu, döner kapıların kullanım süresini uzatmakta önem teşkil eder. Demir malzemeden mamul kapıları kullanmak zaman içerisinde paslanma ve ses problemleri yaratacaktır. Fiyat olarak demirin daha uygun temin edilebileceği gerçeği, uzun süreli kullanımda vereceği zararın, alış sırasındaki karından fazla olacağı gerçeğini değiştirmez.

Manuel döner kapı tercih edilecekse, konstrüksiyonun otomatik döner kapı için de uygun olması gelecekte değişiklik istenmesi durumunda, yeniden alım yerine sadece revizyon yapılması olanağı sağlar. Elektronik bölümün ve emniyet sistemlerin eklenmesi alıcıya daha az maliyet getirecektir.Otomatik döner kapılarda kullanılan emniyet sistemleri tam olmalıdır. Topuk pinomatikleri ve el sıkıştırma pinomatikleri gerekli emniyeti sağlamayabilir. Çap ölçüsünün müsaade ettiği kapılarda kanatların üzerine yerleştirilecek perde fotoseller kanatların çarpmasına dahi müsaade etmeden durmayı sağlayacaktır. Döner kapılardan sadece büyüklerin değil çocukların da geçeceğini, hatta bu kapıları oyun aracı olarak görebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak maksimum emniyet sisteminin kullanımı zorunludur.

Yan bölümünde panik çıkışı yapma imkanı olmayan kapılarda mutlaka kırılan kanat (break out) uygulaması tercih edilmelidir. Kırılan kanatlı kapılar panik anında kanatlara uygulanacak ters yönde itme kuvveti ile aynı anda ve herhangi bir butona basma ihtiyacı duymadan kırılmalı ve tam geçiş sağlamalıdır. İnsanların panik anında kapının herhangi bir yerindeki basma butonunu göremeyebileceği unutulmamalıdır.

Otomatik kapılarda standart geçme hızı yaşlı kimseler ya da engelli kişiler için çok uygun olmayabilir. Standardında mutlaka belli bir süre için yavaş geçişi sağlayan engelli butonu olmalıdır.

Hem otomatik hem manuel kapıların hareketli kanatlarında mukavemeti yüksek temperli camlar kullanılmalıdır. Bu camlar aynı zamanda olası bir kırılma halinde insanlara zarar gelmesi ihtimalini engelleyecektir.

En önemli nokta ise kapının montajı sonrasında firmanın vereceği servis işlemidir. Bu servis zaman bakımından hızlı, fiyat bakımından uygun olmalıdır. Kapının takılacağı zeminin terazisinde olması, sağlıklı çalışabilmesi için çok önemlidir.