‘Metroyu Devlet Yapsın’

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un kendi kaynaklarıyla metro projelerini gerçekleştirme imkanı olmadığını belirterek metroyu devletin yapmasını istedi.

İDO’nun yenilenen “İstanbul-9” adlı vapurunun sefere başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, gazetecilerin sorularını cevaplayan Topbaş, Ulaştırma, Bayındırlık ve İçişleri bakanlarıyla, İstanbul’a biraz daha fazla eğilmeleri ve kendilerine destek olmaları amacıyla cuma günü bir toplantı yapacaklarını belirterek, “İstanbul’un kesesinden metroyu yapması için çok uzun yıllara ihtiyaç var. Benim özellikle talebim şu olacak. Ulaştırma Bakanlığımıza ‘Metroları size verelim, İstanbul’un metrosunu siz çözün, siz yapın’ diyeceğim. Ayrıca, gişelerin ötelenmesini ve trafik yönetimini ve denetimini talep edeceğim” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a olan hassasiyetinin kent için bir şans olduğunu kaydeden Topbaş, “Atina Metrosu, AB kaynaklarıyla yapıldı. İstanbul’un kendi kaynaklarıyla metroyu çözmesi mümkün değil. Ulaştırma Bakanlığı’na metronun hepsini vermek istiyoruz. İsterlerse şu anda çalışan metroları da verebiliriz” şeklinde konuştu.

Kaçak yapı uyarısı
Kaçak yapılaşma ile mücadele hakkında da bilgi veren Topbaş, göreve geldikleri tarihten bugüne kadar “6 bin yıkım yaptıklarını” ve bunun, kendilerinden önceki iki dönemden çok daha fazla olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Geçmişe oranla o büyüklükte kaçak yapılanma yok. Ama önümüzde bir genel seçim var. Bunu fırsat bilerek, boşluk gibi görerek bu çalışmalara girebilirler, ama takibimiz hassasiyetle devam edecek. Bu hassasiyeti tüm belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarından bekliyorum.” Yapılaşmada, koruma-kullanma dengesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Topbaş, “Bunu yaparken aldığınız küçücük bir imarı 5 misline, 10 misline çıkartarak kente haksızlık yapmaya kimsenin hakkı yok. Gelecekteki nesillere kötü bir İstanbul bırakmamamız lazım” diye konuştu. Topbaş, bir mimar olarak, kesinlikle bir baskı sonucunda, hiçbir yere hak etmediği ve doğru olmayan bir imar hakkını vermeyeceğini ifade ederek, “Bundan dert yanan, bunun yanlış olduğunu söyleyen biri olarak benim kalkıp aynı yanlışı yapmam mümkün değil, vermem” dedi.