Mimarlıklar 08'in Konukları Nurbin Paker Kahvecioğlu ve Hüseyin Kahvecioğlu
Türk mimarlığının genç, başarılı ve dinamik isimlerini, 2005 yılından beri “Mimarlıklar” başlıklı toplantılarda konuk eden Yapı-Endüstri Merkezi, serinin sekizinci toplantısında Hüseyin Kahvecioğlu ve Nurbin Paker Kahvecioğlu”nu ağırlayacak. Yapı-Endüstri Merkezi'ni mimarlar için bir iletişim ortamına dönüştürmeyi hedefleyen toplantılar bütününün bu sayısında, genç mimarların tasarımları üzerinden mimarlık üretimi tartışılacak.

Mimarlık Toplantıları’nın daha önceki bölümlerine Boğaçhan Dündaralp, Can Çinici, Emir Ulaş ve Durmuş Dilekçi gibi isimler katılmıştı.

Nurbin Paker Kahvecioğlu ve Hüseyin Kahvecioğlu’nun halen uygulanmış veya uygulama aşamasında olan projeleri arasında; Antalya Büyükşehir Belediye Hizmet Binası, Antalya Karaalioğlu Parkı Yenilemesi, İTÜ Gölet Yurtları, Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu Yenilemesi, İTÜ Moda Okulu İç Düzenlemesi (N. Paker), İTÜ Maden Fakültesi Ağır Laboratuvar Binası (N. Paker), ARI Teknokent Binası (H. Kahvecioğlu) yer alıyor.

Nurbin Paker Kahvecioğlu

1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Aynı üniversitede, "Mimari Tasarımda Biçim Grameri: Metro İstasyon Tasarımı" başlıklı tez çalışması ile 1992 yılında yüksek lisans derecesi; 2001 yılında da "Mimari Tasarım Eğitiminde Bilgi ve Yaratıcılık Etkileşimi" başlıklı doktora tez çalışması ile doktor ünvanı aldı. 1991 yılında Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik görevini halen aynı kurumda öğretim üyesi olarak sürdürmekte. 1995 ve 1996 yıllarında İngiltere, University of Newcastle Upon Tyne-CARDO’da; 1998-2000 yılları arasında ABD, University of Cincinnati-DAAP (College of Design, Architecture, Art and Planing)’de misafir araştırmacı olarak bulundu.
Katıldığı mimari ve kentsel tasarım yarışmalarında ödül, mansiyon ve satınalma dereceleri kazandı.

Hüseyin Kahvecioğlu

1986 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden birincilikle mezun oldu. Aynı üniversitede 1990 yılında yüksek lisans, 1998 yılında doktora eğitimini tamamladı. 1998-1999 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, University of Cincinnati, DAAP’de (College of Design, Architecture, Art and Planning) misafir araştırmacı olarak bulundu. 1988 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimari Tasarım Biriminde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik görevine öğretim üyesi olarak devam etmektedir.

Üstlendiği mesleki ve akademik görevler arasında, Mimarlar Odası Yayın Danışma Kurulu üyeliği, EUROPAN Türkiye Ulusal Komite Üyeliği, 10. Dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri Seçici Kurul Üyeliği ve çeşitli ulusal proje yarışmalarındaki jüri üyelikleri yer almaktadır. 1990 yılından itibaren katıldığı mimari ve kentsel tasarım yarışmalarında ödül, mansiyon ve satınalma dereceleri kazandı.

Etkinliğe katılmak için tıklayınız

Hüseyin Kahvecioğlu ve Nurbin Paker Kahvecioğlu haber dosyasına ulaşmak için tıklayınız.