Mısır'da 5 Bin Yıllık Bira Fabrikası BulunduMısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’nın açıklamasına göre arkeologlar, eski Mısır kenti Abidos’ta 5 bin yıllık devasa bir bira fabrikası keşfetti. Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri, bira fabrikasının MÖ 3100 yılında Mısır’da hüküm süren Firavun Narmer dönemine kadar uzandığını belirtti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; arkeologlar, kazı alanında her biri 20 metre uzunluğunda ve 2.5 metre genişliğinde sekiz büyük bölüm bulunduğunu  ve her bölümde iki sıra halinde içerisinde bira üretmek için tahıl ve su kaynatılan 40 tane çömlek kap olduğunu söyledi. Ayrıca, bira fabrikasının tek seferde 22 bin 400 litre bira üretebildiği açıklandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Arkeologlar, eski Mısırlıların kurban törenlerinde bira kullandıkları göz önüne alındığında, fabrikanın bu bölgedeki kraliyet ayinlerine bira tedariki sağlamak amacıyla inşa edildiğini söyledi. Mısırlı yetkililer, yapılan arkeolojik kazılar ile küresel salgından kötü etkilenen turizm sektörünü canlandırmayı amaçlıyor.