Mısır'da Antik Yolun Sonundaki Etkileyici Vaha ŞehriSon 20 yıldır John Coleman Darnell ve karısı Deborah, bugünkü adı Luksor olan Teba'daki antik harabelerden Nil Nehri'nin batısına doğru ilerleyen eski karavan yolunda gidip geliyor. Ancak binlerce yıl insan ve eşek trafiğiyle şekillenmiş bu ve benzeri yolların nereye gittiği bilinmiyor. Yaptıklarına çöl-yolu arkeolojisi adı veriliyor. Darnell çifti, firavunlar zamanında askerler, tüccarlar ve diğer gezginlerin kamp yaptıkları yerleri buldu. Bir dört yol ağzında bulunan kayalıklarda, kireçtaşına kazınmış bazı sahneler buldular. Bunlar Mısır tarihinin en eski buluntularından. Darnel çiftinin birlikte yönettikleri Yale Üniversitesi projesi Teba Çöl Yolu araştırması, daha önce çok itibar edilmeyen karavan yolları ve vaha yerleşkelerinin antik Mısır için önemine dikkat çekiyor. Ağustos sonunda Mısır hükümeti, bu araştırmanın en büyük keşfini açıkladı. Luksor'un 177 kilometre batısında ve Kahire'nin 483 kilometre güneyinde eski bir koloninin kalıntıları bulundu. Ekonomik ve askeri bir merkez görevi gören bu koloni, 3 bin 500 yıl önce zamanına göre oldukça büyük bir yerleşim merkeziydi. Bu koloni, çölde bulunan en eski kasabaydı.

Yale'de Eski Mısır Uygarlığı Profesörü John Darnell, bu keşfin Mısır'ın geçmişine dair çok az bilinen bir döneme ait tahminleri tamamen değiştirebileceğini ve medeniyetin canlanmasında çöl vahasının oynadığı rolü yeniden belirleneceğini sölüyor. 88 hektarlık kazı alanı, Kharga Vahası'nda bulunuyor. Çölde, kuzeyden güneye doğru 97 kilometre boyunca uzanan sulak bir vaha olan bu alan Teba'dan başlayan antik Girga Yolu'nun sonunda bulunuyor. Darnell çifti bu koloninin varlığı konusundaki ilk belirtileri 10 yıl önce bir tapınak bulunca fark ettiler. Milattan Önce 6'ncı yüzyılda Pers İmparatorluğu himayesi altında olan bölgedeki bu tapınağın vahanın önemini gösterdiğini belirtiyorlar. Eşi gibi Mısır uygarlığı eğitimi almış olan Deborah Darnell, "Bölgenin stratejik bir önemi olmasaydı tapınak orada olmazdı" diye anlatıyor.

Daha sonra tapınaktan daha eski çanak çömlek parçaları bulmaya başladı. Bazı seramik parçalar dışarıdan, Mısır'ın güneyindeki Numibya'dan ithal edilmişti ancak çoğu yerel yapımdı. Bu bölgede geniş çaplı seramik üretimi olması, koloninin mevsimlik olarak kullanılmadığını, sürekli burada kalan yerleşik nüfusun büyük olduğunu gösterdiğini belirtiyorlar. 2005'te Darnell çifti ve ekip, çok önemli bir keşif yapacaklarını fark etmeye başladılar. Kerpiç duvarlar, değirmentaşları, fırınlar, kül yığınları ve kırılmış ekmek kalıpları kalıntıları buldular. Darnell, bulunan fırın eşyalarıyla birlikte orada bir askeri garnizon olduğuna dair kanıtları açıklayıp, "Kolonide bir orduyu doyurmaya yetecek ekmek pişiyordu" diyor. Buluntulardan esinlenerek, koloniye "Umm Mawagir" ismi verilmiş. Bu Arapça "Ekmek kalıplarının anası" anlamına geliyor.

Ekip aynı zamanda tahıl ambarları, depolar, atölyeler ve idari bir binaya benzeyen kalıntılara da rastladı. Kolonide büyük ihtimalle birkaç bin kişi yaşıyordu. Kendi tahıllarını yetiştiriyorlardı ve geniş bir bölgeyle ticari bağları vardı. Çölde bir kesişme noktasında bulunan kalıntılar antik dünyanın bir mucizesi. Darnell Yale Üniversitesi Mezunları dergisine verdiği bir mülakatta, "İnsanlar Nil Nehri'nin kıyısındaki inanılmaz mimari eserlere bakıp etkileniyor. Ancak, dünyanın en kuru ve yaşanması zor çöllerinden birindeki bir vahada yaşamak için bu insanların ne kadar çaba harcadığını da anlamalılar" dedi.