Mithat Yenigün: En Büyük Eksiğimiz FinansmanTMB Başkanı Mithat Yenigün, “TMB 142 üyesiyle Türkiye’deki altyapı taahhüt işlerinin yüzde 70’ini, yurtdışındaki işlerin yüzde 90’ı gerçekleştirerek ülke ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Bu başarımızı katlayarak sürdürmeye kararlıyız” dedi. Yabancı misyon temsilcilerin de katıldıkları davette, sektörün önde gelen firmalarının yöneticileri, bürokrasi, iş dünyası ve medya temsilcileri bir araya geldi.

“Finansman desteğiyle başarılarımız katlanacaktır”

8 yıldır dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri listesinde Türkiye’yi ikinci sıraya taşıyan 43 firmadan 38’inin TMB üyesi olduğunun altını çizen Yenigün, “TMB, inşaat sektörünün ufkunun açılmasına, sektörün sorunlarının paylaşılmasına ve çözüm yollarının bulunmasına katkı sağlamış, önerilen çözümlerin hayata geçirilmesi için çaba sarf etmiş, 64 yıldır önemli bir rol üstlenmiştir” diye konuştu.

Yenigün, “Dünya'nın 107 ülkesinde rakiplerimizle başarıyla rekabet ediyor, uluslararası kalitede büyük ölçekli ve uzmanlık gerektiren projeleri zamanında hayata geçiriyoruz. Bu noktada bize destekleri için Eximbank'a teşekkürü borç biliriz. Ancak hala en büyük eksiğimiz finansman kaynağıdır. Yeni pazarlarda finansman desteği sağlanabilirse, pazar payımız katlanarak büyüyecektir" şeklinde konuştu.

“Hükümet olarak müteahhitlerimizle gurur duyuyoruz”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TMB’nin gösterdiği performansa dikkat çekerek, “Hükümet olarak müteahhitlerin başarılarıyla gurur duyuyoruz. Hükümet olarak her zaman yanlarındayız. Yakın pazarlarda jeopolitik gerginlikler, uzak pazarlarda ise enerji fiyatlarının etkisiyle sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak olumlu ya da olumsuz konjonktürler kalıcı değildir. Önemli olan esnek ve dinamik tepkilerin verilmesidir” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise, geçmişten bugüne 322 milyar Doları aşkın yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimiyle gurur duyduklarını, sektörün sorunlarının farkında olduklarını ve bunların el birliğiyle çözüleceğini kaydetti. Elitaş, Afrika başta olmak üzere tüm potansiyel pazarlarda sektörü desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Reklam Goruntulenme Bolumu