MMO: Güvenlik Kurallarına UyulmalıTMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yazılı bir açıklama yaparak, “Metro inşaatında meydana gelen ölümlü kaza, kompresör ve hava tanklarının kullanımında güvenlik kurallarına uyulmadığında ne tür kazaların meydana gelebileceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi. Geçtiğimiz günlerde metro inşaatında hava tankının patlaması nedeniyle bir kaza meydana gelmiş, kaza sonucunda iki işçi yaşamını yitirmiş, iki kişi de yaralanmıştı.

Şube Yönetim Kurulu adına Başkan Mehmet Özsakarya imzasıyla yapılan açıklamada, kaza mahalinde yapılan incelemede ilk belirlemelere göre, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından son derece tehlikeli bir hava tankının devreye alınmaya çalışırken patladığının tespit edildiği aktarılıyor ve kontrolsüz kullanımında faciaya sebebiyet verebilecek bu tür cihazların güvenli bir şekilde kullanımı için bazı yasal zorunluluklar kamuoyu bilgisine sunuluyor.

Basınçlı kapların kullanımı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne tabi

"İşyerlerinde, atölyelerde, şantiyelerde kullanılan her türlü basınçlı kapların (kazan, kompresör, hava tankı vb) kullanımı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne tabidir. Buna göre bu tür cihazların kullanımı için aşağıda özetle belirttiğimiz kurallara uyulması zorunlu son derece önemlidir.

* Basınçlı kapların üzerinde imalatçı firması tarafından verilen, imal yılı, çalışma basıncı, deneme basıncı, kontrol tarihi vb bilgilerin yer aldığı etiket bulunmalıdır.
* Bu tür cihazları işleten ve devreye alanlar işin tekniği ve iş güvenliği konusunda eğitimli olmalıdır.
* Bu tür cihazların yeni imal edilmiş olsalar dahi devreye alınmadan önce uzman makina mühendisleri tarafından çalışma basıncının 1,5 katında hidrostatik basınç testine tabi tutulmalıdır.
* Bu test tank devreye alındıktan sonra en az yılda bir kez periyodik olarak tekrarlanmalı, beklemiş, uzun süre çalışmamış tankların devreye alınmasından önce mutlaka tekrarlanmalıdır.
* Hava tanklarının dibinde biriken su ve yağ birikintileri periyodik olarak boşaltılmalıdır  
* Bu tür cihazların test ve bakımlarına ait raporlar işyerlerinde özenle saklanmalıdır.
* Bu tür cihazların üzerine dayanımını azaltacak herhangi bir işlem (kaynak vb) yapılmamalıdır.
* Kompresörlerin ve hava tanlarının çalışanlardan en az 10 m. uzağına güneş görmeyen, patlamaya karşı korunaklı bölgelere monte edilmedir.
* Bu cihazların bulunduğu yerlere çalışanların göreceği biçimde uyarı levhaları konulmalıdır.
* Bu tür cihazların kullanıldığı işletmelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının görev alması sağlanmalıdır".