''Modernizasyon ve Yenilenme Olmadan Sanayinin Gelişmesi Mümkün Değildir''Kazakistan Yabancı Yatırımcılar Konseyi'nin 24'üncü Genel Kurul Toplantısı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katılımıyla gerçekleştirildi. Nazarbayev Üniversitesinde gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, toplantının ana temasının yenilik ve modernizm olduğunu belirterek, ''Bizim için Kazakistan'daki yatırımcıların tesislerinde ve üretimlerinde modernleşme ve yeni teknolojiler kullanması çok önemli. Bizim sanayimizin gelişimi için yeni teknolojiler ve modernizm acil bir sorun. Modernizasyon ve yenilenme olmadan sanayinin gelişmesi mümkün değildir'' dedi.

Nursultan Nazarbayev, yabancı yatırımcıların gelirlerinin bir bölümümü modernizasyon ve yeni teknolojilere ayırmalarını istedi.

Kazakistan'a yatırım yapacak yabancı yatırımcıların seçilmesinde yeni teknolojilerin kullanılması ve araştırma geliştirme çalışmalarına verdikleri önemi birinci unsur olarak gördüklerini vurgulayan Nazarbayev, Kazakistan'a eski teknolojilerle yatırım yapılmamasını istedi.

Genel Kurul'a Polonya eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasnieski, İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, İtalya eski Başbakanı Romano Prodi, Avusturya eski şansölyesi Alfred Gusenbauer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Yabancı konuklara teşekkür eden Nazarbayev, ''Biz her zaman ilişkilerimize verdiği önemi takdir edecek ve daha somut projeleri birlikte gerçekleştirme arzusunda olacağız'' dedi.