Muğla Hisarardı Köylüleri ÇED Toplantısını YaptırmadıMuğla’nın Yatağan ilçesinde Yatağan Termik Santrali’ne kömür sağlayan maden ocaklarının doğa, tarım ve tarih tahribatı sürerken bölgede yaşayan halk ise termik santrallere karşı mücadelesini sürdürüyor.

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; maden ocaklarından en çok etkilenen köylerin başında Hisarardı köyü geliyor. Köy bir taraftan Yatağan Termik Santrali ile uğraşırken bir taraftan da Camiş Madencilik'in Muğla Yatağan'daki Harımcık maden (Feldspat) arama çalışmaları ile uğraşıyor. Hisarardı köyünde Camiş Madencilik’in yapmak istediği ÇED halkın katılımı toplantısı, protestolar sonucu iptal edildi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Şirket dışarı” sloganları ve düdüklerle, gelen heyetin sunum yapmasını istemediklerini belirten halkın tepkisi üzerine, toplantının yapılamadığına dair tutulan tutanakla toplantı sonlandırıldı.

Konu hakkında BirGün’e açıklamalarda bulunan Turgut Çevre Derneği Başkanı Kazım Erol, “Köyün geçim kaynaklarını sermayeye teslim etmeyeceğiz. Burada öncelikle halk konuşacak. Halkın sözünü dinlemeden hiçbir şey yapamazsınız” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.