Muğla'da Güneş Enerjisi ile 1 Milyon TL TasarrufMuğla Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci ve bütçesini koruyan yatırımlarından olan Menteşe Mezbaha, Otogar çatısı, Bodrum Konacık Hizmet Binası çatısı ve son olarak Bodrum Otogarı çatısına kurulan güneş panelleri ile 1087 kwh kurulu güce sahip olacak. Yaklaşık 1000 hanenin elektrik tüketimine eşit enerji üretecek tesisler belediye bütçesine de yaklaşık 1 milyon TL ekonomik kazanç sağlayacak.

BirGün’de yer alan habere göre; Muğla’nın eşsiz güzellikleri, doğal kaynakları ile kendilerine ilham verdiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, güneşlenme süresinin fazla olduğu Muğla’da bu enerjiden yararlanarak çevreyi ve bütçelerini koruduklarını söyledi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Başkan Gürün; “Verimli toprakları, tarihi zenginlikleri ve eşsiz doğası ile Muğla üzerinde yaşayan ve ziyaret edenler için bir şehirden fazlası ve bizlere de ilham veren bir şehir. Muğla ayrıca Türkiye ortalamasının çok üstünde güneşlenme süresine sahip. 3 bin 043 saatlik güneşlenme süresi ile fark yaratan Muğlamızda Büyükşehir Belediyesi olarak bu enerjiden çeşitli tesislerimizin çatılarında ve güneş tarlalarında yararlanıyoruz. 2013 yılında hayata geçirdiğimiz mezbaha tesisimizdeki güneş panelleri tarlası, Türkiye’de ilk olan yapıya entegre Menteşe Şehirlerarası otogarımızın çatısı, Bodrum Konacık hizmet binamızın çatısı ve bitirmek üzere olduğumuz Bodrum Şehirlerarası otogarının çatısı tamamen güneş panellerinden oluşuyor. Çağdaş şehircilik anlayışı, modern ve şehrimize yakışan tesislerle çevremizi ve bütçemizi koruyor bir nevi geleceğe yatırım yapıyoruz. Bundan sonra yapacağımız tesislerin birçoğunda alanın uygunluğuna göre güneş enerjisinden yararlanacağız. Yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz Muğlamızda Türkiye’ye örnek hizmetleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.