'Neron' Bulunamayınca Toplu Ceza!

Denizli'nin Gölcük beldesinde ormanları yakan kişi bulunamayınca 18-50 yaş arası tüm orman köylülerinin listesi çıkarıldı. Bir daha yangın çıkar ve köylüler müdahale etmezse, bu kişilere 362.72'şer YTL ceza kesilecek!

Son 10 yıldır ormanları kundaklayan 'kişi' bir türlü bulunamayınca Orman Bölge Müdürlüğü Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Gölcük beldesinde ilginç bir uygulama başlattı. Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, belde sakinlerine Orman Kanunu'na göre para cezası kesmek için harekete geçti. Beldede yaşayan 18-50 yaş arası mükelleflerin listesi çıkarıldı. Gölcük'te çıkacak bir orman yangınında, belde halkının söndürme çalışmalarına katılmaması halinde 362.72'şer YTL para cezası verileceği belirtildi.

Oklu yangınlara müdahale etmeyen vatandaşlar hakkında ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını söyledi: "Bu bölgede 10 yıldan bu yana her yıl orman yangını çıkıyor. Geçen yıl sekiz, bu yıl iki orman yangını çıktı. Gölcük'te ormanlar kasıtlı olarak yakılıyor. Gölcük yakınında Kelekçi Yangın Söndürme Ekibimiz olduğu için yangınlara zamanında müdahale ediyoruz ve büyümesini önlüyoruz. Genellikle 500-1000 metrekare arasında yer yanıyor. Bu yangınların aynı kişi tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığını düşünüyoruz. Bu kişiyi vatandaşların yardımıyla yakalayabiliriz. Ancak belde halkı yangınlara bile müdahale etmiyor."

'Bir tek onlar kıpırdamıyor'
Denizli'de 301 orman köyü ve beldesi bulunduğunu belirten Oklu "Bunların içinde yangına müdahale etmeyen tek yer Gölcük. Tüm köylerde olduğu gibi Gölcük'te de 18 yaş ile 50 yaş arası mükelleflerin listesini çıkardık. Gölcük'e ait listede 175 mükellef var. Bunlar çıkan her yangına müdahale etmek zorunda. 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 31. ve 32. maddesi bu kişileri mükellef kılıyor. Kanunun orman yangını ile hükümlerinin 105. maddesine göre Gölcük köylüleri hakkında işlem yapacağız. Yangına müdahale etmeyen kişilere 362.72 YTL para cezası uygulanacak" dedi.