'Nişantaşı’nın Mimarı', İstanbul'un da Mimarı OlacakPark Hyatt İstanbul Maçka Palas'ta garçekleştirilen toplantıda yeni projelerine dair açıklamalarda bulunan Ferhat Keten, Nişantaşı, Etiler, Taksim, Cihangir, Beşiktaş, Bomonti ve Kanlıca gibi şehrin önemli merkezlerinde projeler geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi. Kentin mimari dokusuna uygun, mevcut altyapıya fazladan yük getirmeyecek projeler geliştirmeye özen gösterdiklerini kaydeden Keten, geniş mimari ekipleriyle kişilere ve bölgeye özel projeler ürettiklerini vurguladı. Yeni dönem mottolarını da bu bağlamda 'şehre özgün, kişiye özel' olarak belirlediklerini aktaran Keten, yeni projelerle de 2013 yılı sonuna kadar 300 birim ve 400 milyon TL’lik yeni gayrimenkul değeri yaratacaklarını söyledi.

FerhatFerhat KetenNişantaşı'nın portföydeki ağırlığı azalıyor

Keten, eskiden portföylerinin yüzde 85’inin Nişantaşı’ndaki projelerden oluştuğunu, ancak şimdi bunun yüzde 20’lere düştüğünü belirterek, yeni projelerinde Cihangir, Etiler, Beşiktaş, Bomonti ve Beyoğlu'na odaklandıklarını ifade etti. Beyoğlu'nu İstanbul’un yükselen değeri olarak tarif eden Keten, özellikle deniz manzaralı yamaçlarının büyük ilgi gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“İstanbul’un en önemli merkezlerinden olan Cihangir’de de yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu bölgede toplam 46 daireden oluşan 3 yeni projeye yatırım yaptık. Her biri eşsiz İstanbul manzarasına sahip olan projelerde, bir tarafta İstanbul boğazını seyrederken; diğer tarafta da tarihi yarımada ve adaların keyfini çıkarmak mümkün olacak. Yıl sonu itibariyle başlayacak Cihangir Panorama projemiz, büyüklükleri 70 ila 90 metrekare aralığında 18 adet daireden oluşuyor. Cihangir’deki bu ilk projemizin, dairelerinin yüzde 60’ı şimdiden opsiyonlanmış bulunuyor".

Reklam Goruntulenme Bolumu


4 yıl içinde hayata geçirilecek 30 projeyle 2 bin 500 konut üretecek

4 yıl içinde hayata geçirecekleri 30 projeyle 2 bin 500 konut üretmeyi hedeflediklerini ve yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştıklarını açıklayan Keten, benzer bölgelerde benzer segmentlerde olacak ve her biri 100 - 150 birimi geçmeyecek projeler olacağını belirtti. Keten İnşaat A.Ş'nin kent dokusuna ve semtin karakterine uygun mimari anlayışının altını çizen Keten, "Toplu konut yapımının revaçta olduğu bir dönemde, kişiye özel tasarım ve kente saygılı mimari anlayışımızla zor bir kulvarda rekabet ediyoruz.  Etik değerlerimizi, tüm projelerimizde ve iş ortaklarımızla yürüttüğümüz süreçlerde işimizin merkezinde tutuyoruz. Bir diğer önceliğimiz de şehrin kaybettiği dokuyu yeniden kazandırmak. Önümüzdeki dönemde de özgün tasarım ve merkezi lokasyonun ön planda olduğu projelerle büyümeye devam edeceğiz” dedi.    
Tarihi Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı yeniden inşa edilecek

1905 yılında Kanlıca’da bir yangınla yok olmuş, tarihi Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı’nı da, 3 yıllık bir araştırma sonucu 110 yıl sonra aslına uygun olarak yeniden inşa edeceklerini söyleyen Keten, 3 milyon dolarlık projede bir fonksiyon değişikliğinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Üniversite öğrencileri sürdürülebilir yeşil tasarım için yarışacak

Konusunun 'sürdürülebilir mimarlık için yeşil bina tasarımı' olacağı üniversiteler arası bir 'Yeşil Bina Tasarım Proje Yarışması' düzenleyeceklerini de açıklayan Keten, yeşil tasarımı sertifika almak için bir araç olarak değil, ancak bir sorumluluk olarak gördüklerini kaydetti. Eskiyi taklit etmeden, semtin dokusuna uygun ve kişiye özel tasarımlarla  kentin kaybettiği özgün dokuyu yeniden kazandırmayı misyon edinen Keten İnşaat AŞ’nin bu tasarım yarışması ile bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeyi hedeflediğini aktaran Keten, enerji verimliliği, yeşil bina, atık yönetimi ve gri su kullanımı gibi konularda da sosyal sorumluluk çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi. Keten, "Yeni yapılarımızda çevre hassasiyeti ön plandadır. Bu stratejinin temelinde; yüzde 30 daha az enerji tüketen, çöplerin yüzde 75’ini geri dönüştüren, yüzde 60 daha az su tüketen, toksik ve yapay ürün kullanımını asgaride tutmak, inşaat sırasında doğru proje yönetimi ile inşaat atığı üretimini yüzde 40 azaltmak, yerel ürünler kullanarak karbon ayak izini düşürmek, elektriği yenilenebilir kaynaklardan temin etmek, işletme ve ısıtma sistemine photovoltaik enerji üreterek destek olmak bulunuyor" şeklinde konuştu.

Reklam Goruntulenme Bolumu