Nişanyan Taş Evleri AİHM'ye Götürecekİzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde 1995'te yaptırdığı 12 taş eve yıkım kararı çıkması üzerine harekete geçen Sevan Nişanyan, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşımaya hazırlanıyor. 1995'te eski köy evlerini restore ederek pansiyon haline getiren ve 1999'da kullanıma açan Nişanyan'a, SİT alanında izinsiz restorasyon yaptığı gerekçesiyle Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi'ne ilk olarak 2001'de dava açıldı. İki yıl hapis cezasıyla en üst limitten ceza alan ve 10 ay Selçuk Kapalı Cezaevi'nde hapis yatan Nişanyan'ın bağ evleriyle ilgili il encümeni bu sefer 4 Ağustos'ta yıkım kararı aldı.

Tek katlı olarak restore edilen Nişanyan Evleri'yle ilgili kararın Selçuk Kaymakamlığı'na gelmesi üzerine Nişanyan, "Devlet yıkmayı çok iyi bilir. Bu binalar benim çocuğum gibi. İzmir İl Özel İdaresi'nin şikâyeti üzerine 16 kamu davası açıldı. Yasal süreç tamamlandıktan sonra sonra konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacağım. Bana en üst limitten ceza veriyorlar. Kesinleşen 10 yıl hapisle birlikte devam eden davalardan dolayı toplam 54 yıl hapis cezası istiyorlar" dedi. Köyden veya bölgeden herhangi bir şikayetin söz konusu olmadığına dikkat çeken Nişanyan, açılan davaların tamamının kamu davası olduğunu söyledi.

Projeyle birlikte 11 yıldır Türkiye'nin tanıtımına büyük bir katkı yaptığının anlatan "Yöre mimarisine faydalı bir yapı tarzı oluşturduk. Türkiye'nin yüz akı olan bir proje ortaya çıkardık. Ödül ve takdir beklerken, zulümle karşılaşıyorum. Bana, 'Burayı bırak git' baskısı uyguluyorlar" dedi.