Nükleerde İki Firma Destek İstemediİki yerli firma nükleer santrali hiçbir kamu desteği olmadan yapabileceğini bildirdi. Firmaların büyük bölümü ise, kamunun daha fazla risk alması gerektiğini iletti.

Enerji Bakanlığı’nın bir ay önce görüştüğü 14 yerli firmadan büyük bir bölümü nükleer santral yapımı konusunda görüş verdi. Yarına kadar süresi bulunan firmalardan Koç ve Sabancı’nın henüz görüşlerini iletmediği belirtiliyor.

NTV’nin edindiği bilgilere göre, 2 firma devletten hiçbir garanti beklemeden nükleer santralı yapmaya hazır. Diğerleri ise kamunun işin içine daha fazla girmesini istiyor. Bu da daha fazla garanti anlamına geliyor. Yetkililer, bir grup firmanın elektrik alım garantisi istediğini de belirtiyor.

Bakanlık işbirliği istiyor
Enerji Bakanlığı, kamu-özel sektör işbirliğinden yana. Garantilerin daha fazla artırılması konusunda ise son söz Bakanlar Kurulu’nda ve Başbakan Erdoğan’da olacak. Kamu-özel sektör işbirliği modeline göre, kamu santral kurulana kadar her türlü riski paylaşacak. Bunun içinde eğer Bakanlar Kurulu’ndan kabul görürse bir miktar elektrik alım garantisi de olacak. Santral işletmeye geçtiğinde ise kamu tamamen çekilecek.