Nusaybin'deki 'İnanç Parkı' Dinlerin Buluşma Noktası OlacakFotoğraf: Arif ALTUNKAYNAK/AA

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 'İnanç Parkı Projesi' uygulamaya konuldu. Cami ve kiliseyi içinde barındıracak olan park için çevredeki yapılar yıkıldı. Park, Mor Yakup Kilisesi ile Zeynelabidin Camisi'ni içine alacak şekilde düzenlenecek. 
    
Kaymakam Yücel Gemici, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Nusaybin'in tarihi ve kültürel kimliğiyle Kuzey Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olduğunu söyledi. İlçenin bu vasfıyla onlarca medeniyete, kültüre, dine ev sahipliği yaptığını, İnanç Parkı Projesi'nin de inanç hoşgörüsünü yansıtacağını belirten Gemici, şöyle konuştu:

"Proje ile Mor Yakup Kilisesi ve Zeynelabidin Camisi hem bulundukları fiziksel konum itibariyle hem de taşıdıkları anlam nedeniyle geçmişin önemini gelecek kuşaklara aktaracak ve kültür ve turizm dünyasının hizmetine sunulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Nusaybin Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen İnanç Parkı Projesi, Mor Yakup Kilisesi ile Zeynelabidin Camisini tarihte olduğu gibi ortak bir mekanda buluşturacak. Barış, kardeşlik ve hoşgörüyü hem dinler, hem insanlar arasında hem de kültürler arasındaki bu iletişimi vurgulamak üzere geliştirilmiş bir projedir. Projenin yürütülmesi ve hayata geçirilmesi için aradaki yapılaşmaların kaldırılması gerekiyordu. Hukuki sürecin tamamlanmasının ardından, süratle yıkımlara ve temizliğe başladık." (AA)