O Saray için Ağaç KatliamıSözcü'nün haberine göre, Başbakanlık yeni binası ve 8 şeritli yol çalışması nedeniyle 10 binden fazla ağacın ‘taşındığı’ Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yeni bir güzergah açılıyor. Ankara trafiğini ‘rahatlatmak’ üzere planlanan 8 şeritli yol için AOÇ’de binlerce ağaç söküldü, kesildi, taşındı. Yaklaşık 12 kilometre olarak planlanan yol güzergahı Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayarak Etimesgut’a kadar uzanacak. Yolun bir bölümü çiftliğin içinden geçiyor. Bu nedenle AOÇ’de bulunan binlerce ağaç söküldü.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’li Selahattin Karaahmetoğlu’nun soru önergesine verdiği cevapta, yol çalışması için 10 bin ağacın söküldüğünü açıklamıştı. Bu bilgilerin üzerinden 4 ay geçti. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi yeniden çiftlikte yol açma çalışması na başladı.

Kaba inşaat bitti

Gece-gündüz çalışan ekipler hem ağaçları söküyor hem de hafriyatı taşıyor. Yeni yol çalışmasının hemen yanı başında ise Başbakanlık Yeni Binası’nın inşaatı hızla sürüyor. AOÇ arazisinden 60 dönüm ayrılarak yapılan binanın kaba inşaatı tamamlandı. Başbakanlık kaynakları, Şubat 2014’e yetiştirilmesi için talimat verildiğini belirtiyor. Ancak binanın bu tarihe kadar yetişmesinin mümkün olmadığı öğrenildi.

Büyükşehir gece-gündüz çalışıyor…

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Celal Bayar Bulvarı’ndan Etimesgut’a kadar uzanacak yol için gece-gündüz çalışıyor. 8 şeritlik yol için çiftlikte bulunan binlerce ağaç söküldü. Belediye ekipleri sökülen ağaçların yerinde yol kazıyor.