Obama'dan İklim Değişikliğiyle Mücadele Eleştirisi: YavaşızABD Başkanı Barack Obama, iklim değişikliği ile mücadelede hızlı hareket edilmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Küresel Liderler Arktik'te: İşbirliği, Yenilik, Angajman ve Dirençlilik Konferansı'nda konuşan ABD Başkanı Barack Obama, "Yeterince hızlı davranmıyoruz" dedi. ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi ve atmosfere zararlı sera gazı salınımında ikinci sırada gelen ülke olarak küresel ısınmanın azaltılmasındaki rolünün bilincinde olduğunu belirten Obama, ülkesinin sorumluluk almaya hazır olduğunu vurguladı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Obama, iklim değişikliğinin artık çok da uzak bir sorun olmadığını; şimdi, şu anda cereyan ettiğini belirtti. ABD Başkanı, iklim değişikliğinin ona karşı alınan önlemlerden daha hızlı geliştiğini ve bu durumun değişmesi gerektiğini söyledi. Obama, küresel ısınmanın sonuçlarına karşı da uyarıda bulundu. Sera gazı salınımının azaltılmaması durumunda, ülkelerin sular altında kalabileceğini, şehirlerin yok olabileceğini belirten Obama, Arktik bölgesinde iklim değişikliğinin hissedilmeye başladığını söyledi. "İnsanların yaptıklarının iklimi değiştirdiğini biliyoruz" diyen Obama, insanların buluş gücünün buna karşı çözüm üretebileceğini bildiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı aralık ayında Fransa'nın Paris kentinde yapılacak. Konferansın amacı, Kyoto Protokolü'nün geçerliliğini kaybedeceği 2020 yılından itibaren geçerlilik kazanacak, ulusalararası bağlayıcılığı olan bir iklim anlaşması üzerinde uzlaşmaya varmak.