Oğuz Öztuzcu Retrospektif Fotoğraf SergisiDördüncü fotoğraf sergisini açmaya hazırlanan Oğuz Öztuzcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde ziyarete açılacak olan retrospektif sergide, daha önce “Impressions” ve “Photopaintings” adları altında İstanbul ve Floransa-Arizzo’da sergilenen fotoğraflarından örnekler ile güncel çalışmalarını gösterime sunacak.

"Resim sanatının fotoğrafa yansıyan dijital izdüşümü"

Sanat yazarı ve eleştirmen S. Sema Olgaç'ın, Öztuzcu'nun çalışmaları ile ilgili değerlendirmesi şöyle:

"Oğuz Öztuzcu avangardist bir fotoğraf sanatçısıdır. Fotoğraf sanatında teknolojinin verdiği olanakların sınırsızlaşabileceğini ve fotoğrafın resim sanatıyla bütünleşirse ne olabileceğinin göstergesini ararcasına resimdeki tüm anlatım elemanlarını kullanır. Renk, biçim, açık-koyu ilişkisi, hareket, üslup, denge, ışığı kendine özgü müdahale  tekniğiyle değiştirerek elde eder. Fotoğraf sanatının ışığıyla bunu birleştirir. Ortaya avangardist fotoğraflar çıkar. Öncü niteliğindeki bu fotoğrafları sergide görebilirsiniz..."

Açılış Programı:

26 Ocak 2015 Pazartesi, saat: 18.00
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonu

17:00 - 18.00  Söyleşi: “Fotograf ve Mimar”
18.00 - 21:00  Sergi Açılışı ve Resepsiyon

Sergi, 26 Ocak - 7 Şubat 2015 tarihleri arasında, Pazar dahil her gün 11:00 - 21:00 saatlerinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binası sergi salonunda izlenebilir.

Reklam Goruntulenme Bolumu


Oğuz Öztuzcu kimdir?
Orta öğretimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra 1966'da ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1966-67 yıllarında Liverpool Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde lisansüstü çalışmalara katıldı. Serbest mimarlık kariyerine 1970-1977 döneminde Stockholm’de sürdüren Oğuz Öztuzcu, mimarlık faaliyetlerine o tarihten itibaren İstanbul'da kendi ofisinde devam etmektedir. 2011-2013 yılları arasında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanlığı'nı üstlenmiştir.

Oğuz Öztuzcu mimarlık faaliyetlerinin yanında, 1970’te İsveç’teki ilk kazancının tümünü yatırarak satın aldığı Nikkormat fotoğraf makinesiyle başladığı fotoğraf çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.

Mimarlık projeleri ve fotoğrafları mesleki yayınlarda yer alan ve çeşitli ödüllere değer görülen Öztuzcu; “İsveçte Fiziksel Ülke Planlaması”, “Bodrum’da Bir Yerleşme: Hebil Koyu Taşevleri”, “Impressions” ve “Korfu’da Fırça Tabelacılığı” adlı kitapların da yazarıdır. Öztuzcu, kariyeri boyunca birçok kez mimarlık ve fotoğraf yarışmalarının seçici kurullarında görev almıştır.